16-17 bin TL'ye sistem toplama tavsiyesi

Bütçe
16000-17000
Merhaba, 1 yıl kadar önce de bilgisayar toplama başlığı altında yazmıştım. O zaman bütçem 5000 TL civarındaydı ve bir hazır sistem düşünüyordum. Aynı zamanda oldukça tecrübesizdim. O zamandan beri dönem dönem araştırsam da çevremde bu işlerden anlayan birini bulamadığım için vazgeçip bıraktım. Son denememde bu sefer toplamam gerektiğine karar verdim ve elimden geldiğince araştırarak bir sistem topladım.

Kullanma amacım öncelikle oyun oynamak, aynı zamanda ileride çizim illüstrasyon ile ilgili programlar da kullanma durumum var. Bunun için işlemcide çoklu çekirdek performansı gerekiyor sanırım. Eğer gerekliyse işlemci de buna göre yükseltilebilir, yorumlarınıza bakarak karar vereceğim. Şöyle bir durum da var sistemin elimden geldiğince beyaz olmasını istiyorum. Çoğu parça siyah üretiliyor ve insanlar renge bu kadar önem vermiyor biliyorum ama benim için görsel açıdan göze hitap etmesi de oldukça önemli. Özellikle kasanın beyaz olmasını istiyorum diğer parçalarda beyaz bulmak biraz zor. Çevre birimlerini de özellikle buna uygun olarak seçmeye çalışıyorum. Aynı zamanda RGB aydınlatmalar da önemli görsel açıdan hoşuma gidiyor.

İşlemci olarak ise seçimimi AMD tarafından yana kullandım ama Intel mi seçmeliydim bilmiyorum. Sonradan diğer parçaları da değiştirmem gerekir düşüncesiyle değiştirmek istemedim.

Şu an için ekran kartı stok sorunlarından dolayı sistemi hemen alamıyorum ancak stoklar düzeldikten sonra en kısa zamanda alacağım. Hazırladığım sistemi aşağıya yazıyorum. Sizden ricam mümkünse sistem üzerinden yorumlamanız, bambaşka sistemler hazırlarsanız kafam iyice karışacak. Bunu hazırlamak bile birkaç ayımı aldı :)

• Anakart: ASUS TUF Gaming X-570 Plus 4400 MHz (OC).
  • İşlemci: AMD Ryzen 5 3600X. (bir yandan Ryzen 7 3700X'e yükseltmeyi düşünüyorum. Gelecekte Ryzen 5 3600X çekirdek sayısı olarak yeterli gelmeyebilir diye duymuştum.)
  • Ekran kartı? (burada sizin tavsiyelerinize ihtiyacım var. RTX 3060 Ti, 3070 ve 3080 sürekli rastladığım kartlar ama açıkçası bu kısımdan pek anladığım söylenemez.)
  • RAM: G.Skill 16 GB (2x8) Trident Z Neo CL16 3600 MHz.
  • SSD: Samsung 500GB 970 EVO Plus NVMe okuma 3500 MB-yazma 3200 MB M.2 SSD.
  • HDD: WD 4 TB Blue 5400 RPM.
  • Güç kaynağı: Corsair 750W CX750F RGB 80+ Bronze (hiç emin değilim, değiştirilebilir de kalabilir de.)
  • Soğutucu: Bu noktada da emin değilim. Şimdilik bütçemi daha da arttırmamak için eklemedim ama şimdi ya da ileride sistemin güncellenmesi gerektiğinde ihtiyaç olur derseniz tabii ki ekleyebilirim.
  • Kasa: Corsair iCUE 4000X beyaz kasa/ Cooler Master Masterbox TD500 ARGB beyaz kasa. (kasa konusunda beyaz renk için çok bir seçeneğim olmadığından bu iki kasadan birini seçmeye karar verdim. İlk önce Corsair kasayı tercih etmiştim ancak TD500'ün çok iyi bir hava akışına sahip olduğunu öğrendim. Başka bir kasa da önerebilirsiniz tabii ki.)

Ek olarak bir de Microsoft Windows 10 Home da almak istiyorum ancak Sinerji'de OEM olarak satılıyor, o da araştırdığım kadarıyla tek kullanımlık oluyor ve anakart değişirse geçersiz kalıyor. Bu ileride bir sorun yaratır mı? Eğer bir sorun olacaksa Microsoft üzerinden almayı düşünüyorum. Arada 300 TL gibi bir fark var şu an. Ama onun da sınırsız mı, yoksa süreli mi olduğu konusunda bilgim yok.
Orijinal sürüm alıp almama konusunda ise internette ucuza satılan ürünlerden almak konusunda içim rahat etmediği için orijinal sürümü almayı düşünüyorum.

Biraz uzun oldu ama buraya kadar okuduysanız çok teşekkür ediyorum. Yorumlarınız için de şimdiden teşekkürler. :)

Ekmek banabiliyor muyuz?

Yok yok montaj işine girmeyi ben de istemiyorum en azından bu sistem için. Haklısınız gerçekten.😄

Bence de böyle bir sistemi ve parayı riske atmaya hiç gerek yok. Hazır sistem almak şu an mantıklı siz fiyatları takip edin eğer daha ucuza gelirse ki hiç sanmıyorum ama teker teker alıp güvenilir işini düzgün yapan bir bilgisayarcıda da toplatabilirsiniz.

Ekmek banabiliyor muyuz?
Tabii tabii istediğin gibi 😁 😝
Bence de böyle bir sistemi ve parayı riske atmaya hiç gerek yok. Hazır sistem almak şu an mantıklı siz fiyatları takip edin eğer daha ucuza gelirse ki hiç sanmıyorum ama teker teker alıp güvenilir işini düzgün yapan bir bilgisayarcıda da toplatabilirsiniz.
Şu şekilde aldığım sitede parçaları ayrı ayrı seçsem bile montajı testleri her şeyi yapılıp öyle gönderiliyor. Benim yapmam gereken fişe takıp çalıştırmak. Driver kurulumu yapıyorlar mı onu bilmiyorum ama onları da internete bağlanınca otomatik kuruyor bildiğim kadarıyla. Ama ekran kartı hariç fiyat konusunda pek değişim olacağını zannetmiyorum. Tabii ki şu an üst seviye bir ekran kartı almaya kalksanız ki onu da bulabilirseniz benim gördüğüm kadarıyla fiyatlar 4-5 katı civarında sıfır kartlarda. Bu halde hayatta o kadar para vermem zaten istesem de veremem :) Evet kendim montaj yapmayı düşünmüyorum zaten o konuda katılıyorum size ☺️ Gördüğünüz başka bir eksik, hata var mı sistemde? Geriye kalanlar iyi midir sizce? Ekmek banmak isteyen var 😅😅

Son düzenleme:
Gördüğünüz başka bir eksik, hata var mı sistemde? Geriye kalanlar iyi midir sizce?

Evet montaj ve test yapıp o şekilde gönderiyorlar. Attığım hazır sistem için konuşuyorum. Sistemi özelleştiremiyorsunuz zaten ve bu halde donanımlar gayet güzel ve güçlü. 3070 gibi bir hazır sistem alırsanız 2K bir monitör almanızı tavsiye ederim. Stoklar düzeldikçe hazır sistemlerin durumlarını kontrol edip ona göre karar verirsiniz. Hayırlı olsun şimdiden.

Evet montaj ve test yapıp o şekilde gönderiyorlar. Attığım hazır sistem için konuşuyorum. Sistemi özelleştiremiyorsunuz zaten ve bu halde donanımlar gayet güzel ve güçlü. 3070 gibi bir hazır sistem alırsanız 2K bir monitör almanızı tavsiye ederim. Stoklar düzeldikçe hazır sistemlerin durumlarını kontrol edip ona göre karar verirsiniz. Hayırlı olsun şimdiden.
2K monitör biraz zor gözüküyor, fiyatları biraz yüksek o yüzden bütçemi zorlar gibi duruyor.

Geri
Yukarı