Çözüldü 16 GB 3200 MHz RAM 7.9 GB 2666 MHz olarak gözüküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

zero7

Decapat
Daha fazla  
RAM
2x8 16gb Adata Xpg Gammix D30 3200Mhz
Ekran kartı
Asus Rog Rx 580 8gb
Anakart
MSI A320M-A Pro Max
İşlemci
Ryzen 5 1600
Merhaba, yaklaşık bir ay önce güç kaynağını bozulmasından dolayı garantiye göndermiştim. Kargo sıkıntısı sayesinde 1 hafta öncesinde elime geçti. İlk denediğimde PC açılmadığı için BIOS'u sıfırlamak zorunda kaldım. Daha sonra oyunlarda ciddi bir FPS düşüşü olduğunu fark ettim. Bugün fark ettim ki 16 3200 MHz olan RAM görev yöneticisinde 7.9 GB 2666 MHz olarak gözüküyor. BIOS üzerinden XMP ayarını açmayı ve MSConfig üzeriden RAM ayarlamayı denedim ancak düzelmedi.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-12-10 220044.png
    Ekran görüntüsü 2023-12-10 220044.png
    50 KB · Görüntüleme: 22
Çözüm
Tam olarak takılmamış olabilir bir kontrol edin, tam olarak takılıysa bir silgiyle silin ikisini de temizleme yapın o şekil deneyin.
O da olmazsa anakartın RAM soketinde mi sıkıntı var diye tek olarak deneyip başka bir RAM de takmayı deneyin.
Tam olarak takılmamış olabilir bir kontrol edin, tam olarak takılıysa bir silgiyle silin ikisini de temizleme yapın o şekil deneyin.
O da olmazsa anakartın RAM soketinde mi sıkıntı var diye tek olarak deneyip başka bir RAM de takmayı deneyin.

Çözüm

Sorunun yazılımsal olduğunu düşündüğüm için hiç denememiştim sorun çözüldü teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı