16 GB 3200MHz + 16 GB 3200MHz Dual channel olur mu?

İş zamanlamalar ve frekansta bitmiyor, onlar değiştirilebilen değerler. Kullanılan çipler ve çiplerin dizilişi önemli, laptop belleklerinde aynı model belleklerde farklılık olmaz genellikle.

Aynen öyle onu söylemeyi unuttum. CPU-Z üzerinde RAM Manuf. olarak belirtilen kısımda yazar.

Yani ana sorun 16 16 Dual Channel çalışıyorsa gerisini ben hallederim uyumlu RAM bulurum.

16x2 GB Dual çalışır istisnalar dışında, o da JEDEC profillerinin uyuşmaması. O zamanlarda bazen simetrik falan oluyor.

Bilgisayarım işte demiştiniz, getirince 16 GB olan RAM'in modelini atabilir misiniz?

CPU-Z indirip SPD sekmesinden 16 GB belleği seçip ekran görüntüsünü atarsan bir bakayım.

16x2 GB Dual çalışır istisnalar dışında, o da JEDEC profillerinin uyuşmaması. O zamanlarda bazen simetrik falan oluyor.

Anakart onları da düşük frekans yüksek zamanlamalar ile eşitleyebilir problem olacağını zannetmem. Çiplerin dizilişi doğrudan anakart bellek veriyolu ayarlarını(en azından Ryzen'de) etkiliyor, Single Rank ve Dual Rank bellekler beraber kullanıldığında birisi için uygun olan bir ayar birisi için uygun olmayabiliyor.

CPU-Z indirip SPD sekmesinden 16 GB belleği seçip ekran görüntüsünü atarsan bir bakayım.

Anakart onları da düşük frekans yüksek zamanlamalar ile eşitleyebilir problem olacağını zannetmem. Çiplerin dizilişi doğrudan anakart bellek veriyolu ayarlarını(en azından Ryzen'de) etkiliyor, Single Rank ve Dual Rank bellekler beraber kullanıldığında birisi için uygun olan bir ayar birisi için uygun olmayabiliyor.
Benim tek amacım laptobu dual chanel yapıp performansı en üst noktaya getirip uzun yıllar kullanmak

Yeni konular

Geri
Yukarı