16 GB 4400MHz vs 32 GB 3600MHz

Crucial 39mm bak onda anlaşalım, montajda da sıkıntı çıkarmaz hem. :D

1612528562696.png

Şaka bir yana beğendiysen Trident Z alabilirsin. :D En kötü soğutucuya öne montajlarsın.

Ben olsam 16GB yüksek frekans yaparım. Özellikle Ryzen işlemcide performansa çok etki ediyor.
Intel kullanıyorum. i5-10400F'im var 11. nesil geldiğinde fiyatlarına ve performanslarına göre i5-11600K/i7-11700K/i9-11900K'dan birini seçip alacağım. 32GB 3600MHz almaya karar verdim iki model arasında kaldım.
Bence fotoğraflarda kötü gözüküyor sadece. Videolarını izle biraz, bence sistemde daha güzel duruyor. :D
Hangi video?

Konuyu hortlatıyorum şans eseri denk geldim. Bellek alıp almadığını bilmiyorum ama 32GB ileri dönük olması açısından iyi olur. Zaten Intel sistem kullanıyorsun, çok bir fark görmezsin frekans kaynaklı. Aldığın 3600 CL16 bellek B-die çip’e OC yapıp, timing ayarlarını yaparsan 4400MHz olana yaklaşır. 2 adet 8GB bellek olsa aynı performansı yakalayabilirsin ama 32GB olduğu için OC performansı 16GB kadar iyi olmaz. B-die gelmezse Micron ya da Hynix gelir muhtemelen, Micron E-die bi Samsung olmasa da gayet iyi bir model. Bu çipe de güzel OC yapılır. Hynix’te ise Hynix CJR ve DJR var. CJR olan çok yüksek frekanslara çıkamıyor, Micron E-die’dan daha kötü diyebiliriz. Ama tRFC değerleri gayet iyi oluyor. DJR ise yüksek frekanslara çıkabiliyor, Micron E-die’a denk diyebiliriz. Ama tRFC olarak 600’ün altına düşmek bile zor bu çipte. Tek başına tRFC hissedilir bir fark yapmayacağı için önemli bir yanı yok diyebiliriz. Kısaca Samsung B-die > Micron E-die = Hynix DJR > Hynix CJR. Sonuç olarak 32GB almak bence daha mantıklı.

Konuyu hortlatıyorum şans eseri denk geldim. Bellek alıp almadığını bilmiyorum ama 32GB ileri dönük olması açısından iyi olur. Zaten Intel sistem kullanıyorsun, çok bir fark görmezsin frekans kaynaklı. Aldığın 3600 CL16 bellek B-die çip’e OC yapıp, timing ayarlarını yaparsan 4400MHz olana yaklaşır. 2 adet 8GB bellek olsa aynı performansı yakalayabilirsin ama 32GB olduğu için OC performansı 16GB kadar iyi olmaz. B-die gelmezse Micron ya da Hynix gelir muhtemelen, Micron E-die bi Samsung olmasa da gayet iyi bir model. Bu çipe de güzel OC yapılır. Hynix’te ise Hynix CJR ve DJR var. CJR olan çok yüksek frekanslara çıkamıyor, Micron E-die’dan daha kötü diyebiliriz. Ama tRFC değerleri gayet iyi oluyor. DJR ise yüksek frekanslara çıkabiliyor, Micron E-die’a denk diyebiliriz. Ama tRFC olarak 600’ün altına düşmek bile zor bu çipte. Tek başına tRFC hissedilir bir fark yapmayacağı için önemli bir yanı yok diyebiliriz. Kısaca Samsung B-die > Micron E-die = Hynix DJR > Hynix CJR. Sonuç olarak 32GB almak bence daha mantıklı.
Yurt dışından Trident Z Royal almaya karar verdim hocam. 25 şubatta 3060 almayı deneyeceğim eğer alamassam 2x16GB 3600MHz Trident Z Royal eğer 3060 alabilirsem 1 veya 2 ay sonra RAM alacağım.

Ram ile ilgili bir konu varken bende şunu sormak istiyorum ;

Yakın zamanda laptop almak istiyorum ve bu laptop özelleştirilebiliyor.

2x8gb veya 1x16gb takılan ramin ne farkı oluyor?
Dual Channel oluyor. 2x8 daha performanslı. 2x16 yapmadığınız sürece 2x8 alın.

Geri
Yukarı