16 GB laptopta bellek kullanımının boşta %37 olması normal mi?

tarıkeren

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba 16 GB RAM kullanıyorum ve çift kanal, bellek kullanımı boşta iken yüzde 37. sizce bu normal midir? Daha önce laptop kullanmadığım için tam bilmiyorum. (Anormal bir şey varsa söyler misiniz?)

resim_2024-03-31_213910547.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim masaüstü bilgisayarımda da 16GB var ve %35-40 bandında Ram tüketiyor. O yüzden Windows’da bu oran normaldir. En az Ram tüketimini ben Linux’da gördüm.

Arkada çok uygulama açıktır normal gibi. Ben atlas OS kullanıyorum boşta 1 GB falan RAM tüketiyordu :).

Yalan olmasın net hatırlamıyorum %10'da olabilir.

Opera bir miktar fazla RAM kullanıyor gibi geldi 650 MB civarına gelmiş. Ek olarak üretici ve model ile alakalı, Lenovo V14 G2 kullanıyordum ve RAM kullanımım boşta 2.5-3GB RAM kullanırken şu an ASUS kullanıyorum ve boşta 5.5GB seviyelerinde geziyor.

*18 işlem ile Opera (muhtemelen 7-10 sekme açık), Nvidia yazılımı, Intel yazılımı, Acer yazılımı, Autodesk yazılımı arka plan servisi ve niceleri açık olmasına rağmen 37%.

O yüzden normal.

Hocam sistem boşta değil şu an bütün programları kapatın ve gizli simgelerdeki programları da kapatın o zaman boşta olur.

Benim masaüstü bilgisayarımda da %35-40 bandında Ram tüketiyor. O yüzden Windows’da bu oran normaldir.
Bi arkadaşıma sorduğumda ise bana virüs olabileceğini söyledi, bu değerler normal diyorsunuz o zaman. Görselde de çalışan uygulamalar görünüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bi arkadaşıma sorduğumda ise bana virüs olabileceğini söyledi, bu değerler normal diyorsunuz o zaman. Görselde de çalışan uygulamalar görünüyor.
Virüsler ram’den çok CPU ve GPU kullanır. Ağırlıklı CPU kullanır. Ben bilgisayarınızda anormallik görmüyorum her zaman olması gibi. Ama Kaspersky Plus satın almanız sizin açınızdan iyi olur. Virüs varsa siler ve anlık korur. Kaspersky plus’da sistem hızlandırma özelliği de mevcut. Ama Ram kullanımına düşüş olarak etkisi olmaz.
Kaspersky Plus ve Premium Alacak olursanız ve ikisi arasında kalırsanız Plus’da alabilirsiniz Premium’da ikisinde de bu mevcut Premium en pahalısı oluyor.

Arkadaşın bilgisayarlardan çok anlamıyor gibi. Çok bellek tüketimi virüsten de kaynaklanabilir, kaynaklanmayadabilir. Fakat bellek kullanımın yüksek değil başta. Arkada kaç tane servis açık farkında mı acaba arkadaşın? Sadece opera yarım gigabytetan fazla bellek tüketiyor.

Ama Kaspersky Plus satın almanız sizin açınızdan iyi olur. Virüs varsa siler ve anlık korur. Kaspersky plus’da sistem hızlandırma özelliği de mevcut. Ama Ram kullanımına düşüş olarak etkisi olmaz.
Gerek yok. Bilmediğin dosyayı indirme ve çalıştırma. Güvende kalırsın. Yaygın virüslerin hepsine karşı Windows Defender koruyor zaten. Yaygın olmayanların bulaşmaması için de az önce yöntemi söyledim zaten. Bilinçli bir kullanıcı olursanız başınız ağrımaz.

Geri
Yukarı