16 GB laptopta bellek kullanımının boşta %37 olması normal mi?

Arkadaşın bilgisayarlardan çok anlamıyor gibi. Çok bellek tüketimi virüsten de kaynaklanabilir, kaynaklanmayadabilir. Fakat bellek kullanımın yüksek değil başta. Arkada kaç tane servis açık farkında mı acaba arkadaşın? Sadece opera yarım gigabytetan fazla bellek tüketiyor.

Gerek yok. Bilmediğin dosyayı indirme ve çalıştırma. Güvende kalırsın. Yaygın virüslerin hepsine karşı Windows Defender koruyor zaten. Yaygın olmayanların bulaşmaması için de az önce yöntemi söyledim zaten. Bilinçli bir kullanıcı olursanız başınız ağrımaz.
Anladım hocam bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

Arkadaşın bilgisayarlardan çok anlamıyor gibi. Çok bellek tüketimi virüsten de kaynaklanabilir, kaynaklanmayadabilir. Fakat bellek kullanımın yüksek değil başta. Arkada kaç tane servis açık farkında mı acaba arkadaşın? Sadece opera yarım gigabytetan fazla bellek tüketiyor.

Gerek yok. Bilmediğin dosyayı indirme ve çalıştırma. Güvende kalırsın. Yaygın virüslerin hepsine karşı Windows Defender koruyor zaten. Yaygın olmayanların bulaşmaması için de az önce yöntemi söyledim zaten. Bilinçli bir kullanıcı olursanız başınız ağrımaz.
Kaspersky’i kullanmak veya kullanmamak kalmış bir şey tabii. Ben bir şey diyemem zorla kullanın diye. Ama şunu bilin ki Windows çok ram tüketen OS’dur. Eğer ki Rami az tüketmesini istiyorsanız Linux kullanacaksanız. Linux’da boşta 1GB gibi ram tüketiyor.

Kaspersky’i kullanmak veya kullanmamak kalmış bir şey tabii. Ben bir şey diyemem zorla kullanın diye. Ama şunu bilin ki Windows çok ram tüketen OS’dur. Eğer ki Rami az tüketmesini istiyorsanız Linux kullanacaksanız. Linux’da boşta 1GB gibi ram tüketiyor.
Hocam şunu da sormak istiyorum SS'de görünen Translucent adlı uygulamayı yeni yükledim işlevi görev çubuğunu şeffaflaştırmak sadece ve 24 MB kullanıyor. 2 MB'lık uygulamaya göre normal midir kullanılmaya değer mi 24 MB gibi bi değer için?

Servisleri yok edersen, Windows'ta düşük ram tüketir. Windows'u bu kadar şişiren iki etmen var, birincisi Windows'ta processler daha genişler. İkincisi, Windows'taki servis sistemi. Servisler Windows'un düzgün çalışması veya kullanıcı deneyimini geliştirmek amacıyla (!) yer alan arka plan takipçileridir, veya üçüncü parti yazılımlar tarafından kendi sistemlerinin düzgün çalışması amacıyla konulmuş arka plan yazılımlarıdır.

Windows'u bunlardan arındırdığında bellek tüketimi haliyle düşecek.

Hocam şunu da sormak istiyorum SS'de görünen Translucent adlı uygulamayı yeni yükledim işlevi görev çubuğunu şeffaflaştırmak sadece ve 24 MB kullanıyor. 2 MB'lık uygulamaya göre normal midir kullanılmaya değer mi 24 MB gibi bi değer için?
Uygulamanın boyutu burada önemli değil. Arkada çalıştırdıkları servisler önemli. Servisler bilgisayarı şişiriyor ama onları durdurursan da uygulamalar doğru düzgün çalışmaz. Bu yüzden önünde iki yol var ya mevcut ram’leri koruyarak Linux’a geçeceksin ama RGB gibi şeylerin varsa onlar çalışmaz. Diğer alternatif Ram miktarını arttırmak. Ama şunu söyleyim her şeyin normal. Teknoloji ve zaman geliştikçe Ram miktarı da zamanla artacak.

Değerler çok da fazla değil fakat rehberim yardımcı olabilir.

Geri
Yukarı