Çözüldü 16 GB RAM 8 GB gözüküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Starlegend

Decapat
RAM
2x G.Skill RipjawsV Black 8 GB 3200 MHz DDR4 CL16 F4-3200C16S-8GVKB
SSD veya HDD modeli
KINGSTON SA2000M8/250G A2000 250GB SSD M.2 2000-11
Ekran kartı
MSI Rx570
Anakart
msi b450m-a pro max
İşlemci
Ryzen 5 2600
16 GB RAM'im var sorunsuz bir şekilde çalışıyordu. CS:GO oynarken bilgisayar dondu kapandı açıldı ve 16 GB RAM 7,9 GB kullanılıyor 8,1 donanıma ayrılmış gözüküyor.

Dosya Ekleri

• Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    33,2 KB · Görüntüleme: 50
  • Screenshot_5.png
    Screenshot_5.png
    5,8 KB · Görüntüleme: 48
Çözüm
Aynı sorunu bende yaşıyorum. Bazen sistemi yeniden başlatınca düzeliyor. Ama garip olan şu ki BIOS'a girince her iki RAM'i de sorunsuz görüyor. Windows kaynaklı bir sorun mu acaba emin değilim.
Rehber;

Sorunu XMP ayarını açıp ramleri 3200 Mhz alınca çözdüm normalde xmp açınca mavi ekran yiyordum 2 hafta önce ayarı kapatmıştım ama şimdi tekrar açtığımda sorun çözülmüş gözüküyor teşekkür ederim desteğiniz için.
Vallahi çok tuhaf. Bende bazen açıp kapatıyorum düzeliyor gibi oluyor ama düzelmiyor. Mesela şu son 3-4 gündür o sıkıntıyı bende çekiyorum 8 GB RAM var sistemim de 4 GB'ı donanıma ayırıyor bu aralar reset atınca düzeliyor ama yine yapıyor kafasına göre takılıyor yani. Siz XMP açtım demişsiniz onun haricinde bir ayar yaptınız mı? Bazı anakartlar da XMP ayarı yapılan yerde bir de RAM frekansı seçme bölümü var XMP açtından sonra 3200MHz seçeneğini mi seçtiniz?
XMP ayarını açtıktan sonra 3200MHz yaptım frekansı düzeldi evet.

Bu problemi maalesef masaüstü bilgisayarımda ben de yaşıyorum. BIOS sıfırlama bile yaptım, anakartı ve RAM'leri kontrol ettirdim fakat sorun donanımsal değil muhtemelen. Denemem gereken hangi çözüm yöntemi kaldı bilemiyorum.

Geri
Yukarı