16 GB RAM, 8 GB gözüküyor

SkyRose

Megapat
Makaleler
5
RAM
2x8GB 3000MHz
Ekran kartı
RX 5600 XT
Anakart
Gigabyte B450 Aorus Elite
İşlemci
Ryzen 7 2700X
Hemen hemen 3 yıldır aynı sistemi kullanıyorum ve bu gün Photoshop'da yetersiz RAM hatası almam üzerine baktığımda görev yöneticisinde 16 GB değil 8GB RAM varmış gibi gözüktüğünü fark ettim. Önceden böyle olmadığına eminim.

1671302228548.png

Ayrıca RAM'lerim 3000 MHz fakat burada 2133 MHz gözüküyor. Bilgisayarı yeniden başlatma ve MSConfig'deki önyükleme ayarlarıyla da oynamayı denedim fakat değişim yok.

Ya işlemcinizdeki birkaç pin kırıldığı için kanallardan biri devre dışı kaldı.

Ya da belleklerinizden biri arızalandı.
Oops.
Anakartınızda 4 RAM slotu mevcut. İlk olarak RAM'leri DDR4_1 ve DDR4_2 slotları yerine önce DDR4_4 ve DDR4_2 slotlarına takıp, sonra ise DDR4_3 ve DDR4_1 slotlarına takmayı deneyin. Bu yöntem ile RAM'leri çift yerine tek kanal olarak çalıştırın. Eğer her iki durumda da sistem açılır fakat yine 8 GB RAM görürse o zaman RAM'lerden biri bozuk demektir. Eğer birinde sistem açılmayıp diğerinde açılırsa ve RAM'i tamamen görürse işlemci pinlerinin bazıları kırılmış demektir.
Şu an zaten 1 ve 3. slotlara takılı, 2 ve 4'ü deneyeceğim.

Oops.

Şu an zaten 1 ve 3. slotlara takılı, 2 ve 4'ü deneyeceğim.
Slot numaraları sizin anakartınızda farklı. 1. ve 3. slotlar DDR4_4 ve DDR4_3 olarak geçiyor. O yüzden bu isim ile söyledim. 1. ve 3. slot yerine 1. ve 2. slota, sonra ise 3. ve 4. slota takıp deneyin.
warning rickroll xd.png

🤣

Slot numaraları sizin anakartınızda farklı. 1. ve 3. slotlar DDR4_4 ve DDR4_3 olarak geçiyor. O yüzden bu isim ile söyledim. 1. ve 3. slot yerine 1. ve 2. slota, sonra ise 3. ve 4. slota takıp deneyin.
3 ve 4'te (anakartın üstünde yazana göre 2 ve 4) bilgisayar açılmadı ve anakartta bu led yandı.
WhatsApp Image 2022-12-17 at 22.15.11.jpeg

1 ve 2'de (anakarta göre 1 ve 3) 16GB sağlıklı bir şekilde çalışıyor.

1671304685631.png

Bu arada RAM'lerin slotlarını değiştirmeden önce BIOS'a girdim, 16GB gözüküyordu orada.
1671304723060.png

Rickroll Blocker :/

3 ve 4'te (anakartın üstünde yazana göre 2 ve 4) bilgisayar açılmadı ve anakartta bu led yandı.
Eki Görüntüle 1605743

1 ve 2'de (anakarta göre 1 ve 3) 16GB sağlıklı bir şekilde çalışıyor.

Eki Görüntüle 1605744

Bu arada RAM'lerin slotlarını değiştirmeden önce BIOS'a girdim, 16GB gözüküyordu orada.
Eki Görüntüle 1605745

Rickroll Blocker :/
Tam da tahmin ettiğim gibi. Muhtemelen işlemcinizde sorun var. Pinlerden bir veya birkaçı kırılmış. Anakart olma ihtimali nispeten daha düşük. Muhtemelen işlemciniz arızalı.

Tek yapabileceğiniz işlem RAM'leri çalışan slotlarda düşük performans almayı göze alarak tek kanal olarak kullanmak, veya işlemciyi değiştirmek.

Tam da tahmin ettiğim gibi. Muhtemelen işlemcinizde sorun var. Pinlerden bir veya birkaçı kırılmış. Anakart olma ihtimali nispeten daha düşük. Muhtemelen işlemciniz arızalı.

Tek yapabileceğiniz işlem RAM'leri çalışan slotlarda düşük performans almayı göze alarak tek kanal olarak kullanmak, veya işlemciyi değiştirmek.
Kasayı sadece açalı bile aylar oluyor. İşlemci pininin kırılmış olması ilginç. Bunu kesin olarak anlamak için yapabileceğim başka bir test vs. var mı?

Kasayı sadece açalı bile aylar oluyor. İşlemci pininin kırılmış olması ilginç. Bunu kesin olarak anlamak için yapabileceğim başka bir test vs. var mı?
Açıkçası o konuda bir bilgim yok. En kesin çözüm işlemciyi söküp durumuna bakmak olacaktır.

Zaten daha önceden de Ryzen 2000 serisi işlemciler ile bellek kanallarından birinin devre dışı kalması sorununu yaşayanlar olmuş. Yani açıkçası Ryzen 2000 serisi işlemcilerde bir sorun olduğunu düşünüyorum.

Ryzen 3000 serisinde böyle bir sorun yaşamadım bu arada. Ben Ryzen 5 3600 işlemci kullanıyorum. 2020'nin Haziran ayında almıştım. 2.5 yıldır hiçbir sıkıntı yaşamadım. Üstelik ben öyle bilgisayarı sakin kullanan bir insan da değilim. Hypixel'de SkyWars oynarken bazen sinirlenip masaya vuruyorum. Birkaç kere sistem bunu yaptığım için reset attı hatta. Fakat yine de bu sorunu yaşamadım.

Yani bu sorun Ryzen 2000 serisinde olan bir sorundur diye düşünüyorum açıkçası.

Geri
Yukarı