16 GB RAM 8 GB kullanılabilir gözüküyor

Turkuvaz

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, bilgisayarımı kurtarma kısmından formatladım ve bilgisayarcıya götürdüm. O da işlemci termal macun sürdü ve tozlarını aldı. Teslim aldım fakat 16 GB RAM 7.95 GB RAM kullanılabilir sorunum var. Bir türlü çözemedim.
  • İşlemci Ryzen 5 1600.
  • MSI B350 PC Mate anakart.
  • GTX 1060 6 GB ekran kartı.
  • 2x8 GB RAM.
Bilgisayarda Windows 10 kullanıyorum. Yardım lazım.
Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Basit bir hata değil anlaşılan RAM'leri tek tek takıp dene yüksek ihtimal bitanesi bozuktur

RAM'ler 2 ve 4 slota takılıydı çıkartıp tekrar 2 ve 4 taktım olmadı sonra 1 ve 3 taktım gene aynı sıkıntı oldu.
Format atmadan önce öyle bir sıkıntı yoktu.

RAM'ler 2 ve 4 slota takılıydı çıkartıp tekrar 2 ve 4 taktım olmadı sonra 1 ve 3 taktım gene aynı sıkıntı oldu.
Format atmadan önce öyle bir sıkıntı yoktu.
Tek takıp dene lütfen

Tamam deneyeceğim.
İkisini de tek tek denedim ikisi de tek başınayken çalışıyor frekans ayaları biri 2933 biri 3200 ondan mı kaynaklı acaba.
Anakart BIOS güncelledim 7.93 RAM oldu çıldırmak üzereyim yardım edin.

Son düzenleme:

8 GB donanıma ayrılmış.
4 GB şu an kullanılan 4 GB boşta 8 GB ise donanıma ayrılmış gözüküyor. Toplam 16 GB RAM yani.
BIOS'u sıfırlamayı denediniz mi?
  • Belleklerin sırasını değiştirip dener misin?
  • Olmazsa Clear CMOS yap dene bir de.
  • Bir de şunu dene olmazsa:
    • Tek modülü tak, XMP'yi devreye al, ayarları kaydet PC XMP ile açılsın bi.​
    • PC'yi kapat, ikinci modülü takıp dene.​
Hiçbiri olmazsa bellek için elle voltaj vermeni isteyebilirim. Ayrıca işlemci pinlerinin yamuk olmadığından da emin ol.

Öncelikle bu sorunu eski PC'de de yaşıyordum ve konu açtım. Ve çözümü yine kendim yapabildim. Öncelikle konu;

Nasıl çözdüm? Quick CPU indirip System Memory kısmına girdim. Daha sonra alttaki 3 tiki işaretleyip Clean'e tıkladığımda düzelmişti. Eğer işine yaramadıysa RAM'lerin oturduğundan emin ol. Çıkar RAM'leri DDR4 giriş kulaklarını aç ve RAM'leri ittir. Kulaklar kendi oturana kadar bastır.
@Yener K. @Recep Baltaş
CPU-Z indirip RAM kısmını ve SPD kısmını at bir de.

Yeni konular

Geri
Yukarı