Çözüldü 16 GB RAM, 8 GB kullanılabilir gözüküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Delaney

Hectopat
Makaleler
1
Corsair Vengeance 8 GB 2666 MHz RAM vardı. Aynısından bulamadım 8 GB Corsair Vengeance 3000 MHz RAM taktım. İlk başta bilgisayar açılıp açılıp kapandı. Monitörün fişini çektim kasa bu sefer kapanmadı monitör fişini tekrar taktım kısa devre mi oluyor anlamadım. BIOS'tan x1 profili açtım 2800 MHz yazıyordu. Şimdi PC açıldı 16 GB dual RAM gözüküyor ama kullanılabilir RAM 8 GB. Nasıl düzeltebilirim?

Adsız.png

Çözüm
Sorun çözüldü. Hiç BIOS falan kullanmadım. İşlemciye termal macun sürmek için falan anakartı söktük... Tekrar takıp koyduk. BIOS'a girince ne olduysa XMP'de 2666MHz gözüktü 16 GB çalışır hale geldi.
Anakartınızın modeli ve markası nedir? Belleklerin anakartın desteklediği hıza göre otomatik frekanslarını ayarlaması lazım.

Sorun çözüldü. Hiç BIOS falan kullanmadım. İşlemciye termal macun sürmek için falan anakartı söktük... Tekrar takıp koyduk. BIOS'a girince ne olduysa XMP'de 2666MHz gözüktü 16 GB çalışır hale geldi.

Çözüm

Bunu bilemiyorsun kardeşim. Bende dün işlerim boş olunca kasayı tamamen söküp temizlemeye başladım. İşlemciyi çıkarmadan diğer bileşenleri söktüm. Termal macun yeniledim vs. Bilgisayarı başlatınca rami 4 gb görmeye başladı. CMOS pilini söktüm. Ramlerin hepsini takıp çalıştırdım. Haliyle çalışmayınca tekrardan kapatıp bu sefer tek bir rami taktım bu sefer yine görmedi. Kapat aç yapıp diğer rami taktım bir şekilde gördü. Tek çalıştırmak gerekiyor muhtemelen.

Bilgisayarını kapat. Güç kablosunu tamamen sök. Anakartın pilini çıkart biraz bekle sonra tekrardan tak. RAM'lerin yerlerini değiştir büyük ihtimalle düzelir. Bende 4x2 RAM var ikisi de aynı ama arada bir yanlışlıkla kasaya çarparsam. İşlemci soğutucusunu sökersem RAM'leride arada çıkartırsam problem yaratıyor. İki üç defa tak çıkart yerlerini. Düzelir.

Aynısı bana oluyor. Ne zaman bilgisayarı yerinden kaldırsam veya kasa temizliği yapsam RAM'lerde bir sıkıntı çıkıyor. Şimdi yine BIOS'ta 8 GB olarak gözüküyor. Yerlerini değiştirmeyi deneyeceğim tekrar.

Yeni konular

Geri
Yukarı