16 GB RAM FPS düşüşlerini çözer mi?

Purgatory

Kilopat
Daha fazla  
GTX 1050Ti ekran kartına ve Ryzen 5 1600X işlemciye sahibim. RAM olarak 1 adet GSKILL 8GB RipjawsV Kırmızı DDR4 3000MHz var sistemde, oyunlarda performans düşüklüğü yaşıyorum, FPS droplar vs. bir tane daha 8 GB RAM eklemem sorunumu çözüp oyun performanslarımı iyi ölçüde iyileştirir mi?

GTX 1050Ti ekran kartına ve Ryzen 5 1600X işlemciye sahibim. RAM olarak 1 adet GSKILL 8GB RipjawsV Kırmızı DDR4 3000MHz var sistemde, oyunlarda performans düşüklüğü yaşıyorum, FPS droplar vs. bir tane daha 8 GB RAM eklemem sorunumu çözüp oyun performanslarımı iyi ölçüde iyileştirir mi?
İyi ölçüde iyileştircektir bazen fps droplar hdd nedeniyle kaynaklanabiliyor ama 2x8 dual channel amd sistemlerin nitrosu gibi birşeydir.

Performans iyileşmesi kaçınılmaz bir şekilde yaşarsınız, fakat performans düşüşüne sebep olan sorunu belirlemeden çözüm bulmaya çalışmak mantıksız bir şey. MSI Afterburner ile oyun içi değerleri paylaşın.

Cevabı net bir şekilde kendin öğrenebilirsin. Msi Afterburner indir, ayarlardan GPU, CPU, RAM, HDD/SSD kullanımlarını ve sıcaklıklarını FPS ile birlikte etkinleştir, oyun içinde gözlemle. Özellikle drop girdiği anlarda iyi bak, hangisi drop yemene neden oluyor soruna rahatlıkla cevap alırsın.

Özellikle RAM isteyen oyunlarda ciddi bir performans artışı yaşanacaktır. Aynı marka ve model RAM alın. MHZ ve CL değeri aynı olsa bile uyumsuzluk olabiliyor.

Ani dropları bir bellek daha ekleyerek çözebilirsiniz.

Aynı model numarasına sahip bellekten alın. Yoksa uyum sorunu yaşarsınz.
Örnek:
Elinizdeki belleğin numarası buysa, alacağınız belleğin kodu da bu olmalı. F4-3000C15S-8GVRB

Ryzen serisi işlemcilerde Dual Channel çalışan 16 GB RAM önemli derecede performans arttırıyormuş.Ben de 12 GB kullanıyorum aynı markanın 2400Mhz olan modelden ve Ryzen 3 2200g kullanıyorum.

Özellikle yüksek miktarda RAM isteyen oyunlarda RAM yetersizliğinden kaynaklı drop sorunları büyük oranda çözülür.

Ayrıca sisteminizde SSD yoksa SSD almanızı kesinlikle öneririm.

RAM alacaksanız kit şeklinde almanızı öneririm.

Geri
Yukarı