16 GB RAM görev yöneticisinde 8 GB görünüyor

Furkan Aymergen

Kilopat
Daha fazla  
Resimde de gösterdiğim gibi 16 GB RAM'e sahip olmama rağmen görev yöneticisinde sanki 8 GB'mış gibi gösteriyor.

Ekran Görüntüsü (54).png

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'ta ne gösteriyor? BIOS'un ayarlarında tek slotu çalıştırıyorsa RAM'leri değiştirin. Eğer o taktığınız RAM görmüyorsa RAM'de sorun olabilir.

Kusura bakmayın Türkçe karakterleri yanlış kullanmaktan 1 saatlik uzaklaştırma cezası aldım. Aslında kendimi yanlış ifade etmişim bazen oyunlarda MSI Afterburner açıyorum örneğin orada bir oyun 11 GB RAM kullanıyor gözüküyor pencere moduna geçirip görev yöneticisini açıyorum genel olarak tam yarısında değer kullanıldığını görüyorum örneğin 6 GB ilk attığım resimde de MSI Afterburner açıktı Division 11 GB civarında RAM kullanıyordu pencere moduna alıp baktığımda 5 GB kullanıldığını gördüm ve görev yöneticisinde diğer programlara da baktığımda kullanılan programlar 6,5 GB civarı RAM kullanılıyordu ve de RAM kullanımı %75 kadardı 16' nın %75' i 6.5 GB etmiyor fakat dediğiniz yerlere baktığımda sistem belleği 16 GB gözüküyor anlık alt+tab yaptığım için mi bu değerler bu kadar düşüyor?
Ayrıca Recep Bey sizde konuya cevap yazdığınız için asıl sorunum biraz daha farklı daha önceden burada ve bir çok yerli yabancı forumda yazdım ama bir çözüm bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.
İlk olarak sistemimi söyleyerek başlayacağım
Intel i7 6700
Asus ROG Maximus hero 8 Z170
MSI Armor GTX 1080
Team T-Force 1x16 GB 2400 MHZ CL15
850 Evo 250 GB
WD Blue 1 TB 7200 RPM
High Power 750 Watt 80+ Bronz PSU

Sistemim yukarıda yazdığım gibidir ve 1080p bir monitöre sahibim sıkıntım ise; Çoğu oyunda (Özellikle Battlefield 1, Ghost Recon Wildlands, Division) düşük FPS değerleri alıyorum örneğin BF 1 de bazı yerlerde FPS 15 20'lere kadar düşebiliyor ve MSI Afterburner'dan baktığımda bu düşüşlerde CPU kullanımı %50 GPU kullanımı %30' ların altına düşebiliyor i7 6700 'ün GTX 1080'e darboğaz yapacağını biliyorum ama bu kadarı fazla değil mi? DSR ile 2K ve 4K ya alıyorum FPS'de hiç bir düzelme olmuyor sadece GPU kullanımı artıyor. Özeliikle yağmurlu haritalarda bu düşüşler daha sık oluyor bazı yerlerde bu sıkıntının RAM ve CPU' nun uyumlu çalışmadığı için yaşadığımı söyledi.Bu da bir seçenek olduğu için RAM'l eri satıp çift kanal 3000MHZ' nin üstünde bir RAM almayı düşündüm fakat RAM fiyatları bu kadar artmışken bunu denemek istemedim çünkü sorunun bundan kaynaklı olmama ihtimali de var.Beni düşündüren şeylerden birisi de şu; arkadaşımın GTX 1070 i5 6600k işlemcisi var ve ne dar boğaz yaşıyor ne de düşük FPS problemi Benim BF 1'de 40 fps aldığım yerde o 100 alıyor.Bir ara ekran kartında problem olduğunu düşünüp Nvidia ile iletişime geçtim garantiye gönderdim fakat bir problem olmadığı söylendi.
Şimdi benim önümde üç seçenek var ve üç seçenekte pahalı o yüzden tam emin olup bu üçünden birini yapmak istiyorum daha önceden böyle bir problemle karşılaşan birisine yardımcı olduysanız bana da olursanız çok sevinirim.
1)Monitörü satıp 2K veya 4K bir monitör almak.
2)İşlemci anakart RAM üçlüsünü değiştirip minimum 8. nesil K serisi veya Ryzen 2 bir işlemci ve 3000mhz çift kanal RAM almak.
3)RAM'i 3000 mhz çift kanal bir RAM ile değiştirmek.

NOT:Belli oyunlardaki test sonuçlarını link olarak atıyorum.Güncel test isterseniz tekrar test eder atarım
Battlefield 1:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ghost Recon Wildlands:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
GTA 5:

NOT 2: dün başlayan bir problemde Division oyununda arada mouse takılıyor ve görüntüler işlenemiyor ve örneğin taban çizilemediği için yerin dibi gözüküyor ekran görüntüsü 3MB oluğu için atamıyorum isterseniz link haline getirip onu da atabilirim

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı