16 GB RAM görev yöneticisinde 8 GB gözüküyor

recaii

Hectopat
Makaleler
1
Ekran Alıntısı.PNG

Sistemim yepisyeni arkadaşlar ama yaşadığım problemler bitmek bilmiyor. RAM'im Adata XPG 2x8 3200 MHz ve BIOS'ta, DxDiag da sistem bilgiside de 16 GB gözüküyor ama görev yöneticisinde ve oyunlarda 8 GB gözüküyor BIOS'tan XMP'yi açtım CPU fanı gevşetmeyi de yaptım ama nafile. Lütfen artık bu sorunlar bitsin de Valorant oynayabileyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eki Görüntüle 1134689

Sistemim yepisyeni arkadaşlar ama yaşadığım problemler bitmek bilmiyor. RAM'im Adata XPG 2x8 3200 MHz ve BIOS'ta, DxDiag da sistem bilgiside de 16 GB gözüküyor ama görev yöneticisinde ve oyunlarda 8 GB gözüküyor BIOS'tan XMP'yi açtım CPU fanı gevşetmeyi de yaptım ama nafile. Lütfen artık bu sorunlar bitsin de Valorant oynayabileyim.

BIOS üzerinde 16 GB görebiliyorsan default ayarlarına getirip tekrar deneyebilirsin. Ayrıca CPU fan gevşetme nedir?

BIOS üzerinde 16 GB görebiliyorsan default ayarlarına getirip tekrar deneyebilirsin. Ayrıcı CPU fan gevşetme nedir?
Fanı çok sıkarsan CPU ile bellek slotları arasındaki ince yolları kısa ya da kopuk devre haline getirebilirsin, ondan dolayı bazı sektörlerin görünmez.

PC'yi fişten çekin. RAM'lerin parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip takın. Bu arada BIOS pili de sökük olsun. Daha sonra tekrar deneyin. XPG bellekler BIOS güncellemesi de isteyebilir. Yapın derim.

PC'yi fişten çekin. RAM'lerin parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip takın. Bu arada BIOS pili de sökük olsun. Daha sonra tekrar deneyin.

RAM'ler aynı model olsa da tek tek sipariş ettim ve çipsetlerinin farklı olduğunu öğrendim daha fazla PC'ye dokunursam kıracağım bilgisayarcıya vereceğim RAM'leri de iade edeceğim.

Kopuk haline gelse PC hiç açılmaz benim bildiğim. Yollar fan montaja yakın geçmiyor diye biliyorum.
Bilgisayarlar sizin bilmenizle çalışmaz efenim, mühendisliğine göre çalışır. Kopuk bacaklı CPU'lar da çalışır, ekran kartları da, bellekler de önemli olan çalışmasını aksatacak yerin kopmaması. Ayrıca fan CPU'nun hemen üstünde, yollar da CPU'nun hemen yanında hani yakın değil direkt içinden geçiyor :)

RAM'ler aynı model olsa da tek tek sipariş ettim ve çipsetlerinin farklı olduğunu öğrendim daha fazla PC'ye dokunursam kıracağım bilgisayarcıya vereceğim RAM'leri de iade edeceğim.
Bu da sebep olabilir. Farklı çip bellekler de sıkıntı yapabilir.

Bilgisayarlar sizin bilmenizle çalışmaz efenim, mühendisliğine göre çalışır. Kopuk bacaklı CPU'lar da çalışır, ekran kartları da, bellekler de önemli olan çalışmasını aksatacak yerin kopmaması. Ayrıca fan CPU'nun hemen üstünde, yollar da CPU'nun hemen yanında hani yakın değil direkt içinden geçiyor :)

Kopacak kadar üretileceğini zannetmiyorum. Fan gevşetmeside riskli ısınma sorununa neden olabilir. Olduğu gibi takmalı sonuna kadar.

Geri
Yukarı