16 GB RAM kullanılabilir 7,93 görünüyor

Ahmet 341

Hectopat
Arkadaşlar elimde 2 adet Corsair ve Ballistix RAM var. Bunları tek tek taktığım zaman çalısıyorlar, ikisini aynı anda taktığım zaman 16 GB olması gerekirken kullanılabılır 7,93 olarak gözüküyor. Her türlü yolu denedim ama olmuyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem bileşenleri nedir? Hangi yöntemleri denediniz?

Arkadaşlar elimde 2 adet Corsair ve Ballistix RAM var. Bunları tek tek taktığım zaman çalısıyorlar, ikisini aynı anda taktığım zaman 16 GB olması gerekirken kullanılabılır 7,93 olarak gözüküyor. Her türlü yolu denedim ama olmuyor.

MSConfig'den ayar yapman lazım boot kısmındaki Memory tikini kaldır veya tikle.

Artı -1 Eksi
BIOS'a bakabilir misiniz? XMP 1. profilde yaşamıştım o sorunu.

XMP 1 ya da 2'yi seçiyorum ama 2800 MHz olması gerekirken görev yöneticisinde yine 2133 olarak gözüküyor.

Sistem bileşenleri nedir? Hangi yöntemleri denediniz?

MSConfig'den BIOS'tan denedim, YouTube'deki çoğu yöntemi denedim RAM'lar tek tek çalısıyor sıkıntı yok ekran kartım RX580 anakartım MSIB450 M2V2 işlemci R5 2600.

Fişten çekin ve BIOS pilini sökün. RAM'lerin parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip takın. İşlemciyi de kontrol edin. Yamulan pin falan da sebep olabiliyor.

XMP 1 ya da 2'yi seçiyorum ama 2800 MHz olması gerekirken görev yöneticisinde yine 2133 olarak gözüküyor.

MSConfig'den BIOS'tan denedim, YouTube'deki çoğu yöntemi denedim RAM'lar tek tek çalısıyor sıkıntı yok ekran kartım RX580 anakartım MSIB450 M2V2 işlemci R5 2600.

Bu olay durduk yere mi başladı hocam?

XMP kapatıp 2133 MHz de başlatmayı dener misiniz bir de? Eğer olursa RAM belleklerin üstündeki değerlere göre elle ayarlayıp kullanın.

Bu olay durduk yere mi başladı hocam?

Evet bir anda oyuna girmeye çalısırken en az 10GB uyarısı vermeye basladı.

Fişten çekin ve BIOS pilini sökün. RAM'lerin parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip takın. İşlemciyi de kontrol edin. Yamulan pin falan da sebep olabiliyor.

Yaptım tüm parçaları söküp tekrar taktım temizledim.

Geri
Yukarı