16 GB RAM mantıklı mı, mantıksız mı?

Consul

Hectopat
Yer
İstanbul, Türkiye
Arkadaşlar merhaba;

Ben yazın 4 GB olan RAM'imi 16 GB yapmak istiyorum. Bir arkadaşım bana gereksiz olduğunu söyledi ve 8 GB yapmamın yeterli olacağını söyledi fakat ben aldığımda daha uzun süre kullanmak istiyorum. 16 GB takarsam kaç sene gider? Mantıklı mı mantıksız mı?

Ayrıca ekran kartı olarak AMD Radeon HD 5770'e sahibim. Ekran kartı olarak ne önerirsiniz?

Şimdiden teşekkürler.

16 GB bence de mantıksız. 4 GB'ın üstüne yatırım yapmaya gerek yok diyebilirim. 16 GB ancak render vs yapan kullanıcılar için geçerli. Yoksa oyun için 4 GB şimdilik gayet yetiyor. Ama ben bu 4 GB RAM'den tam verim almak istiyorum dersen sana tavsiyem Windows 8 olacaktır.

HD 5770 aslında iyi bir kart ama değiştireceksen HD 7850'ye geçebilirsin. Bütçen ve güç kaynağın nedir?

Bütçeyi söylemene gerek bile yok zaten bütün RAM'ler nerede ise aynı fiyata sahip. 16 GB RAM evet gereksiz hele hele HD 5770'e tamamen gereksiz. HD 7850 alabilirsen 8 GB 1600 MHz RAM alırsın yeterli olur.

RAM'lerin mantığını anlamak için çalışma prensibini bilmeliyiz. Aynı zamanda işlemcinin çalışma prensibi ve mantığı da birbirlerine bağlıdır.
RAM (Random Access Memory) (Rastgele erişilen hafıza) birimleridir. Ana depoda (HDD) toplanan veriler, işlenmek istendiği zaman geçici depoya aktarılır. Geçici depoda adreslenen bu bilgiler, programın çalışma mantığı ve ölçüsüyle sırasıyla işlemciye gönderilir. İşlemci bu bilgileri işleyerek gerekli işlemleri yapar ve bilgileri gerekli yerlere gönderir. Buradaki en önemli mantık, aslında RAM'lerin değil işlemcinin bir VANA olarak çalışma mantığıdır. Çünki geçici depoda adreslenen bilgiler ne kadar fazla olursa olsun işlemci, bu bilgileri kendi hızında ve işlem hacmi ile yapmak zorunda kalmaktadır. Keza işlemler bu seviyeye gelinceye kadar birçok dar vanadan geçmek zorundadırlar. Bunlar sırasıyla HDD'in okuma hızları, HDD arabirimilerin data akıtma süreleri ve anakart veriyolları'dır.
Tüm bunların bir bütün içerisinde incelendiğinde günümüz işlemcilerinin çoğunun işlem hacminin geçici depo olarak adlandırdığımız RAM'lerin band genişliğine ve hızına asla yetişemediği gözlemlenmektedir. Keza üst seviye işlemci (XEON gibi) kullanılmıyorsa ve ağır altyapısı olan programlar kullanılmıyorsa RAM miktarını artırmanın hiçbir mantığı yoktur.
Benim kendi testlerimde şu ana kadar 3GB lık adresleme ağırlığına bile ulaşan herhangi bir program görmemişimdir.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı