16 GB RAM olan PC 8 GB olarak açılıyor

BayanHelsng

Centipat
Arkadaşlar bende de 16 GB RAM var anakart modelim Gigabyte B450 S2H normalde 16 GB RAM kullanıyordu hiçbir sıkıntı yoktu. Bilgisayarı aç kapa yaptığımda bilgisayar can çekişir gibi 3 kere elektirik gel git yaptı ve en sonunda açıldığında ekrana görüntü gelmiyordu. Reset tuşuna bastığımda açılıyordu bu sefer de bilgisayar özelliklerinde 7.95 GB yüklü RAM gösteriyor. CPU Z programında 16 GB RAM gösteriyor ama PC açılırken 8 açılıyor ana kartta çift slot var yerlerini değiştirdim aynı sorun devam ediyor fakat 2. RAM slotuna tek 8 GB RAM taktığımda PC hiç açılmıyor sanki RAM yokmuşcasına. RAM slotu arızalı deyeceğim fakat CPU-Z'de slotlarda RAM gözüküyor. Anlayamadım. Yardımcı olur musunuz?

İşlemci AMD Ryzen 7 2700X.
GPU. Gigabyte RTX 2060 OC.
RAM G.Skill 3000 MHz 8X2.
Ana kart Gigabyte B450M S2H.

BIOS sıfırladım.
BIOS pilini tak çıkar yaptım.
Güncelledim ama sonuca varamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Konuyu inceler misin?

Konuyu inceler misin?

Anakartım aynı. CPU-Z 16 görüyor Windows 7.95 görüyor. Ve CPU-Z single diyor bende 2 adet modül var.
Ramleri tek tek ayrı ayrı slotlarda denedim. Her halükarda mavi ekran veriyor. BAD SYSTEM CONFIG INFO yazıyor. Repair atamıyorum.

Windows'u yeniden yükleyerek sorunu çözmeyi deneyeceğim. Yanlış kurulmuş bir driver, clean master ile sistem dosyalarını temizleme veya şu Android PC emulatorlerin yüklediği sürücüler, veya daemon tools hatalara sebep olmuş olabilir. Tek RAM ile pcyi başlatmıyorum şu an ve repair de atmıyor.
Güncelleme: Teker teker her slotta bellekleri denedim mavi ekranlar aldım. Hata adı BAD SYSTEM CONFIG INFO. Recover, repair, system restore point işe yaramadı. Windows 10 iso dosyasının gömülü olduğu usb ile repair olmadı.

Aldığımdan beri çalıştığı haliyle iki modülü de slotlara yerleştirdim. C diskini windows kurulu olmayan hard diskim olarak belirlemiş. Bootsec komutlarında yüklü windows : 0 şeklinde sonuçlar aldım. 160 GB HDD'min sata kablosunu anakarttan çıkartıp Troubleshooting kısmından cmdye girdim. Chkdsk ve scannow komutlarını kullanarak tarama ve düzeltmeler yaptım. Yine cmd ekranında bootsec komutlarında diske yüklü olan windows : 0 şeklinde sonuçlar aldım.

Flash belleğimle format ekranına girdim ve NVMe diskimi tamamen formatladım. Diğer partitionları formatladım ve sildim. 644 mb allocated space ve 466 GB NVMe alanım vardı. Sıfırdan Windows 10 kurulumu yaptım.

Installed Physical Memory 15.9
Total Physical Memory 15.9
Available Physical Memory 14.2
Total Virtual Memory 14.2
Page File Space 2.88

BIOS sürümüm F50 son sürüm. BIOS ekranı 16 GB RAM tanıyor ve 2933 Mhz frekansta XMP ile çalışıyor.

HWinfo üzerinde aktif bellek kanalı 2, Dual Channel olarak 16 GB çalışıyor. İki modülü de marka model olarak tanıyor.

Şu an bi sorun yok. Ekran kartı dışında ihtiyacım olan tüm sürücüleri nasıl öğrenebilirim? Ses, chipset, LAN vs.

Dosya Ekleri

• Screenshot (2).png
    Screenshot (2).png
    665,5 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı