16 GB RAM olduğu halde donanıma ayrılmış RAM 8.1 GB

Slygear

Hectopat
Merhaba iyi geceler. Yaklaşık 5-6 aydır bilgisayarımda başlıkta gördüğünüz sorun bulunmakta. Daha önce 5-6 defa RAM'leri çıkar tak yaptığımda sorun çözülüyordu ve donanıma ayrılmış RAM 80 MB olarak değişiyordu. Yaklaşık 2 aydır 5-6 defa RAM'leri çıkar tak yapsamda sorun çözülmüyor. Bir gün tekrar bu sorunu yaşadığımda RAM'leri çıkar tak yaptım ve "reboot and select proper boot device" sorunu yaşadım. 30 dakika uğraşıp reboot sorununu çözdüm fakat RAM sorunu hiçbir şekilde çözülmedi. 30 dakika önce işlemciyi, işlemci pinlerini ve diğer her şeyi temizledim. BIOS pilini çıkarıp 5-10 dakika bekleyip taktım. MSConfig ayarlarını kontrol ettim fakat hiçbir sorun gözükmüyor. 2 ramide tek tek 4 RAM soketinde denedim ve RAM'lerden biri tek başına takıldığında çalışmıyor. RAM'lerden birinin bozulduğunu düşünüyorum. Sizce RAM bozuldu mu? Herhangi bir çözüm var mı?

Dosya Ekleri

• ram.png
    ram.png
    49,6 KB · Görüntüleme: 46
RAM'leri yuvalarına yan yana takmayı dene ve iyice yuvada takılı olduğundan emin ol.

Bunun donanımsal olduğuna emin miyiz?
Denedim fakat hiçbir şekilde ekran gelmedi.

Ramleri bu şekilde veya diğer fotoğraf attığım şekilde takmadığım sürece ekran gelmiyor. 1-2 kere ekran geldi fakat o zamanda reboot hatası aldım.

Dosya Ekleri

• resim_2022-08-26_005114551.png
    resim_2022-08-26_005114551.png
    801,3 KB · Görüntüleme: 12
Az önce iki RAM'i de tekrar tek tek takmayı denedim ve ikisi de tek tek çalıştı. Sonra ikisini de aynı anda taktım ve çalışmadı. İkisini tekrar ayrı ayrı takayım dedim ikisi de çalışmadı. Sonra ikisini aynı anda ve tek tek takmayı 2-3 defa denedim ekran geldi fakat reboot hatası aldım. Bunu 5-6 kere tekrarladım ve bilgisayar açıldı. Şu an 15.9 GB RAM kullanılabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı