16 GB RAM olduğu halde donanıma ayrılmış RAM 8.1 GB

Slygear

Hectopat
Merhaba iyi geceler. Yaklaşık 5-6 aydır bilgisayarımda başlıkta gördüğünüz sorun bulunmakta. Daha önce 5-6 defa RAM'leri çıkar tak yaptığımda sorun çözülüyordu ve donanıma ayrılmış RAM 80 MB olarak değişiyordu. Yaklaşık 2 aydır 5-6 defa RAM'leri çıkar tak yapsamda sorun çözülmüyor. Bir gün tekrar bu sorunu yaşadığımda RAM'leri çıkar tak yaptım ve "reboot and select proper boot device" sorunu yaşadım. 30 dakika uğraşıp reboot sorununu çözdüm fakat RAM sorunu hiçbir şekilde çözülmedi. 30 dakika önce işlemciyi, işlemci pinlerini ve diğer her şeyi temizledim. BIOS pilini çıkarıp 5-10 dakika bekleyip taktım. MSConfig ayarlarını kontrol ettim fakat hiçbir sorun gözükmüyor. 2 ramide tek tek 4 RAM soketinde denedim ve RAM'lerden biri tek başına takıldığında çalışmıyor. RAM'lerden birinin bozulduğunu düşünüyorum. Sizce RAM bozuldu mu? Herhangi bir çözüm var mı?

Dosya Ekleri

• ram.png
    ram.png
    49,6 KB · Görüntüleme: 46
Merhaba iyi geceler. Yaklaşık 5-6 aydır bilgisayarımda başlıkta gördüğünüz sorun bulunmakta. Daha önce 5-6 defa RAM'leri çıkar tak yaptığımda sorun çözülüyordu ve donanıma ayrılmış RAM 80 MB olarak değişiyordu. Yaklaşık 2 aydır 5-6 defa RAM'leri çıkar tak yapsamda sorun çözülmüyor. Bir gün tekrar bu sorunu yaşadığımda RAM'leri çıkar tak yaptım ve "reboot and select proper boot device" sorunu yaşadım. 30 dakika uğraşıp reboot sorununu çözdüm fakat RAM sorunu hiçbir şekilde çözülmedi. 30 dakika önce işlemciyi, işlemci pinlerini ve diğer her şeyi temizledim. BIOS pilini çıkarıp 5-10 dakika bekleyip taktım. MSConfig ayarlarını kontrol ettim fakat hiçbir sorun gözükmüyor. 2 ramide tek tek 4 RAM soketinde denedim ve RAM'lerden biri tek başına takıldığında çalışmıyor. RAM'lerden birinin bozulduğunu düşünüyorum. Sizce RAM bozuldu mu? Herhangi bir çözüm var mı?

Merhaba iyi geceler. Kullanılan yuvaya baktığımızda yuvada sorun olmadığını anlıyorum. Muhtemelen RAM bozulmuştur. Kaldı ki 8.1 olmaması gerekiyor. Az miktar diğer RAM'dan kullanıyor. Sorunun RAM'dan olduğunu düşünmekteyim.

Oncelikle ram yuvalari 2 cift olarak calisirlar. Kafaniza gore degil, hangi slotun hangi slotla kardes oldugunu ana kart modelinize gore ogrenmelisiniz. Sonradan Ram'lerinizin durumuna BIOS uzerinden bakarak kontrol edin. Unutmayin slotlar senkron caliatiklari icin hangisinin ikiz oldugunu ogrenmeniz onemli.

Merhaba, eğer önceden 16 GB RAM'in tamamı önceden kullanılabilir durumdaydı ise işlemci soğutucusunu fazla sıkmış olabilirsiniz. Soğutucuyu gevşetip yeniden kontrol edin ayrıca RAM'lerin oksitlerini bir silgi aracılığıyla temizlemeyi deneyin.

Anakartınız Gigabyte mı?

Evet Gigabyte GA-AB350M-Gaming 3

Merhaba, eğer önceden 16 GB RAM'in tamamı önceden kullanılabilir durumdaydı ise işlemci soğutucusunu fazla sıkmış olabilirsiniz. Soğutucuyu gevşetip yeniden kontrol edin ayrıca RAM'lerin toksitlerini bir silgi aracılığıyla temizlemeyi deneyin.
Az önce soğutucuyu gevşetip yeniden denedim fakat sonuç hala aynı.

Yeni konular

Geri
Yukarı