16 GB RAM ve R5 3600 sisteme RAM eklemek mantıklı mı?

PPrens

Hectopat
Arkadaşlar malum kurun yükselişinden dolayı fiyatlar da iyice artmaya başladı. Bu yüzden yeni bir ekran kartını zaten alamıyordum, şimdi hiç alamayacağım. Aşağıdaki sistemime RAM eklemek mantıklı mıdır veya biraz daha performans iyileştirmesi için neler önerirsiniz? Bir de aynı Ram'in beyazı da var onu taksam sorun olur mu?

Motherboard: MSI MPG B550 Gaming Edge Wi-Fi Am4.
CPU: AMD Ryzen 5 3600.
GPU: Sapphire Nitro+ Radeon RX570 4 GB.
RAM: Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB(2x8GB) DDR4 3200MHz CL16.
SSD1: SanDisk Plus 240 GB.
SSD2: Samsung EVO 970 M.2 500 GB.
HDD1: Seagate Barracuda 500 GB.
HDD2: Seagate Barracuda 2 TB.
Case: Dark maxima V20
PSU: Cooler Master 650W MWE V2 80+

Sistemde RAM'lik bir sıkıntı yok, en mantıklı yükseltme ekran kartı olur ama o da pek mümkün değil gibi söylediğine göre.

Elinde o RAM varsa tak ama yoksa takma.

RAM'lere OC yap o anakart ile hızları uçurursun. Önerim 3866 MHz gibi hızlara hatta 4000 bile yapılabilir.
Soğutmana güvenirsen işlemcine de OC yapabilirsin.

Arkadaşlar malum kurun yükselişinden dolayı fiyatlar da iyice artmaya başladı. Bu yüzden yeni bir ekran kartını zaten alamıyordum, şimdi hiç alamayacağım. Aşağıdaki sistemime RAM eklemek mantıklı mıdır veya biraz daha performans iyileştirmesi için neler önerirsiniz? Bir de aynı Ram'in beyazı da var onu taksam sorun olur mu?

motherboard: MSI MPG B550 Gaming Edge Wi-Fi am4.
CPU: AMD Ryzen 5 3600.
GPU: Sapphire Nitro+ Radeon RX570 4 GB.
RAM: Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB(2x8GB) DDR4 3200MHz CL16.
SSD1: SanDisk Plus 240 GB.
SSD2: Samsung EVO 970 M.2 500 GB.
HDD1: Seagate Barracuda 500 GB.
HDD2: Seagate Barracuda 2 TB.
case: Dark maxima V20.
PSU: Cooler Master 650W MWE V2 80+

RX570'den 580'e geçiş yapabilirsen yap ama yapamıyorsan 16 GB RAM'i yükseltmek anlamsız ve gereksiz.

Elinde o RAM varsa tak ama yoksa takma.

RAM'lere OC yap o anakart ile hızları uçurursun. Önerim 3866 MHz gibi hızlara hatta 4000 bile yapılabilir.
Soğutmana güvenirsen işlemcine de OC yapabilirsin.
İşlemcinin pinleri kopmuştu, tamir ettirip zor bela çalıştırdım artık onunla uğraşmıyorum ama Ramleri deneyebilirim teşekkürler :D

Render gibi işlerle uğraşmıyorsanız 16 GB gayet yeterli bir miktar.

Zaten çift kanala geçmişsiniz ve RAM ile alınabilecek performansı alıyorsunuz.

Geri
Yukarı