16 GB RAM'de 8 GB Kullanılabilir Miktar

AKSU26

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, daha önce buna benzer bir problemim olmuştu.
Sorun RAM uyuşmazlığı denilmişti.
Aynı frekansta aynı kapasitede RAM aldım.
Ancak sorunum hala devam etmekte. 16 GB RAM'in 8GB'ını donanıma ayırıyor.
16 GB 8 GB kullanılabilir gözüküyor sistemimi ve RAM'imin görüntüsünü atıyorum:

Dosya Ekleri

• resim1.jpg
    resim1.jpg
    33 KB · Görüntüleme: 79
  • resim2.jpg
    resim2.jpg
    31,9 KB · Görüntüleme: 77
  • resim3.jpg
    resim3.jpg
    41,4 KB · Görüntüleme: 65
  • resim4.jpg
    resim4.jpg
    42,4 KB · Görüntüleme: 68
  • resim5.jpg
    resim5.jpg
    59,5 KB · Görüntüleme: 82
Sorunun kaynağının farklı olduğunu düşünüyorum ben. Aldığınız 2. belleğin de uyumsuz olması büyük şanssızlık olur. Şu mesajımdaki çözüm yöntemlerini uygulayın.
  1. İşlemci pinlerinde bozulma olup olmadığını kontrol edin.
  2. Belleğin yerlerini değiştirin ve pinlerini silgiyle silin.
  3. BIOS güncelleyin.
  4. "msconfig > Önyükleme > Gelişmiş seçenekler" sekmesindeki bellek üst sınırını kapatın.

Sorunun kaynağının farklı olduğunu düşünüyorum ben. Aldığınız 2. belleğin de uyumsuz olması büyük şanssızlık olur. Şu mesajımdaki çözüm yöntemlerini

Maalesef bunları denedim olmadı. 2ci slot da bir şey var. Ona RAM takınca PC asla görüntü vermiyor. Yanına bir RAM takarsan onu kullanıyor ikinciyi video bellek kısmına aktarıyor. Zaten görmese ya da hata verse anlayacağım slot bozuk ama görüntüde görüldüğü gibi DIMM 2/2 ☺️

Bende öyle düşünüyorum, anakart değiştireceğim.

Anakartı değiştirmeyin çözüme ulaşamazsınız. Maalesef aynı sorun bende de var ben de anakartı değiştim ama sonuç alamadım. Sıkıntı işlemcide muhtemelen. 16 GB 3000MHz olan RAM'lerimi sadece 8 GB 2133 olarak kullanabiliyorum sizde de durum aynı mı acaba? MHz değerlerinizi kontrol edebilir misiniz?

İçine termal macun girdiğini belirtmişsiniz. Sorunun kaynağının o olduğunu düşünüyorum.

Diş fırçasına alkol sürüp iyice temizledim pırıl pırıl oldular sonra bir güzel kurutup geri taktım ve sorun düzeldi evet. Sonra aldığım fanı takınca tekrar eski haline döndü bu sefer ne olursa olsun bir türlü düzeltemedim. Sanırım aldığım fan işlemciyi aşırı sıktı ve içindeki RAM kontrolcüyü bozdu.

Yeni konular

Geri
Yukarı