16 GB RAM'in 5 GB'Ti kullanılıyor

Arends14

Kilopat
Daha fazla  
Anakart
MSI B450M Pro M2
İşlemci
AMD Ryzen 5 1600
Bilgisayarımda son zamanlarda gelen oyunlarda kasmanın sebebi ararken görev yöneticisindeki bellek kullanımının aşırı fazla olduğunu fark ettim. Kullanılan sürekli 5 GB civarı ve hatta bazen fazlayken sıkıştırılmış ise +335MB. Toplam 16 GB RAM olmasına rağmen de kullanılan 5 GB iken kullanılabilir belleğim 3 GB gözüküyor. Bu arada kasma sadece oyunlarda değil son zamanlarda Opera'yı açtığımda bile olmaya başlamıştı. Nasıl düzeltebilirim?

Görev yöneticisinden RAM kısmını ss atar mısın ?
Bu kısım sanırsam. Şu an sadece opera açık olduğu halde böyle.
Screenshot_1.png

16 GB belleğiniz olsa da 8 GB'ı sisteme tanımlı. Sağ üstte görebilirsiniz. Donanıma 8 GB ayrılmış, onu da sağ altta görebilirsiniz.
Bu sebeple anlattıklarınız normal geliyor.
Bu benim düzeltebileceğim bir şey mi peki? Orada yazdığını görüyordum ama pek anlamadığım için ekstra bir şey yapamadım. Ve bana hala 8 GB'ı tanımlı olsa bile sadece opera açıkken bu kadar bellek kullanması normal gelmiyor ama dediğim gibi pek bir bilgim yok.

Bu benim düzeltebileceğim bir şey mi peki? Orada yazdığını görüyordum ama pek anlamadığım için ekstra bir şey yapamadım. Ve bana hala 8 GB'ı tanımlı olsa bile sadece Opera açıkken bu kadar bellek kullanması normal gelmiyor ama dediğim gibi pek bir bilgim yok.

Donanıma çünkü 8 GB RAM ayrılmış yani bilgisayarın 8 GB kullanabilir sadece. YouTube'a yazarsan belki çözebilirsin benim bir bilgim yok maalesef.
Üstelik RAM neden 1000MHz hızda çalışıyor. BIOS'a girip XMP ayarı var onu açıp kaydetip yeniden başlatın bilgisayarı olması gerekenden yavaş çalışıyor.

Bu benim düzeltebileceğim bir şey mi peki?
Olabilir. Genelde bu durumda onboard ekran kartı kullanır veya saçma bir şekilde kimse kullanmaz. Kimsenin kullanmadığı durumlar işlemcinin sökülüp tekrar takılması durumunda çözülüyor çoğu zaman. Soğutucu işlemciye baskı uyguluyor oluyor, bazı pinler fazla sıkışmış oluyor vb. şeyler.
Başıma gelse hiç düşünmeden direkt işlemciyi tamamen söker, temizler, tekrar takardım.

Donanıma çünkü 8 GB RAM ayrılmış yani bilgisayarın 8 GB kullanabilir sadece. YouTube'a yazarsan belki çözebilirsin benim bir bilgim yok maalesef.
Üstelik RAM neden 1000MHz hızda çalışıyor. BIOS'a girip XMP ayarı var onu açıp kaydetip yeniden başlatın bilgisayarı olması gerekenden yavaş çalışıyor.
Technopat videosundan bakıp yapmaya çalıştım ama olmadı sanırsam beceremedim.
Olabilir. Genelde bu durumda onboard ekran kartı kullanır veya saçma bir şekilde kimse kullanmaz. Kimsenin kullanmadığı durumlar işlemcinin sökülüp tekrar takılması durumunda çözülüyor çoğu zaman. Soğutucu işlemciye baskı uyguluyor oluyor, bazı pinler fazla sıkışmış oluyor vb. şeyler.
Başıma gelse hiç düşünmeden direkt işlemciyi tamamen söker, temizler, tekrar takardım.
Tek başıma yapabileceğim bir şey değil gibi. Format amaçlı bir yere götürüp işlemci içinde temizlemesini söylesem daha iyi olabilir. Yapılacak başka bir şey yok sanki.

Technopat videosundan bakıp yapmaya çalıştım ama olmadı sanırsam beceremedim.

Tek başıma yapabileceğim bir şey değil gibi. Format amaçlı bir yere götürüp işlemci içinde temizlemesini söylesem daha iyi olabilir. Yapılacak başka bir şey yok sanki.
Evet vermeden önce kasanın içinin fotoğrafını falan çekin parçaları kontrol ederek verin ve alın piyasada çakal çok.

Geri
Yukarı