Çözüldü 16 GB RAM'in 8 GB'ı gözüküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar, 8x2 olmak üzere 16 GB RAM'im var. Eskiden bu RAM'ler olması gerektiği gibi, 16 GB görünüyordu ancak şu an bir yerde 16 bir yerde 8 yazıyor.
BIOS güncellemesi sorunu çözer denmiş birkaç yerde ama işe yaramayanlar da varmış. Boşu boşuna uğraşmayayım diye soruyorum; bu hatanın bir çözümü var mı veya BIOS güncellemek işe yarar mı?
Görsel:

resim_2021-03-04_194030.png

resim_2021-03-04_194149.png

resim_2021-03-04_194238.png

Üstelik XMP yapmıştım, o da gitmiş. RAM'ler yine 2133 MHz gözüküyor.

Çözüm
Merhabalar, sorunu hiç beklemediğim bir yöntemle çözdüm.
Önceden XMP yapmıştım sisteme. BIOS'a girdiğimde XMP ayarımın disable olduğunu fark ettim. Profile'ı 2933MHz olarak ayarladığımda RAM'lerim tekrardan 2933MHz olarak gözükmeye başladı.
Bu kadar uzun sürmesi biraz garip oldu ancak bu yöntemin hiç işe yarayacağını düşünmüyordum açıkçası :D.
Merhabalar, sorunu hiç beklemediğim bir yöntemle çözdüm.
Önceden XMP yapmıştım sisteme. BIOS'a girdiğimde XMP ayarımın disable olduğunu fark ettim. Profile'ı 2933MHz olarak ayarladığımda RAM'lerim tekrardan 2933MHz olarak gözükmeye başladı.
Bu kadar uzun sürmesi biraz garip oldu ancak bu yöntemin hiç işe yarayacağını düşünmüyordum açıkçası :D.

Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı