16 GB RAM'in 8 GB'ı kullanılabilir yazıyor

stybabba

Decapat
Merhabalar.

B350M Mortar.
Toplamda 16 GB iki adet ayrı ayrı 8 GB Ryzen uyumlu G.Skill flarex 2400MHz RAM'lerim var.

Doğru slotlara takıyorum 16 GB ancak kullanılabilir 8 gorunuyor.

BIOS'a bakıyorum orada da 8 gosteriyor.

2 ve 4 slotlarına taktigimda sistem bu şekilde aciliyor. 8 GB kullanilabilir problemi ile karsi karsiya kalıyorum.

RAM'leri 1 ve 2 slotuna taktigimda 16 GB olarak RAM'ler tam gorunuyor ancak bu sefer mavi ekranlar almaya basliyorum.

Bu sorunu cozemedim. BIOS guncel.

İkisinide teker teker denedim 8 le bir süre calistirdim sorunsuz calisti. Sonra söküp diger 8 i taktim oda sorunsuz çalıstı. Ama yinede memtest yapmam gerekiyormu ?
Bios Ramleri A2 B2 slotlarına takmam gerektiğini belirtiyor. O Şekilde yaptığımda sistemi başlatıyorum 8GB görünüyor biosta.

Windowsda 16GB Takılı Kullanılabilir 8 Yazıyor.

ramleri a1 a2 şeklinde dip dibe takarsam tam 16gb alıyorum ancak bu seferde sürekli mavi ekranlar gelmeye başlıyor. Sistem açılmıyor hatta bios ekranı dahi gelmiyor bug veriyor ledler.

tek tek denedim sistemde ikiside normal hiç sıkıntısız çalışıyor. 8 gb olarak tek kullandığımda.

Ayrıca Ramlar aynı marka aynı frekanslar ? Ne yapmam gerekiyor bilen varmı. Acaba biostan bir ayarmı gereklidir.?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı