16 GB Windows mu 8 GB macOS mu?

Haktan Oğuz Bay

Hectopat
Arkadaşlar, yeni bir laptop almayı planlıyorum. Üniversiteye başlıyıcağm(bölüm bilgisayar bilimleri veya programcılığı) oyun oynamıyıcağım daha çok dizi film izlemeyi planlıyorum M1 veya M2 Air'lar güzel geldiler ama RAM olarak 8 GB'lar. Sizce onlardan ikisi mi yoksa 16 GB'lık Windows mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Mac işletim sistemi mükemmel fakat windowsta daha fazla donanıma daha ucuza sahip olabiliyorsun. Çok zor bir karar açıkçası. Şuan 8gb macos'tan yazıyorum. Genel anlamda yetiyor fakat ram isteyen işlere girişeceksen sorun olabilir çünkü mesela benim modelimde ram anakarta lehimli. Yani istesem bile yükseltemiyorum.

Dizi ve film izlediğiniz müddetçe Mac'in 8 GB'ı size fazlasıyla yeterli gelecektir. Lakin şuan fiyatları absürt seviyelerde. 5-6 ay önce 25bine aldığım M2 şuan 50bin TL civarına satılıyor. Herhangi bir Windows laptoptan artısı olarak:

Ekran kalitesi
Absürt uzun şarj ömrü
Çok hafif olması

gibi özellikler sayılabilir. Lakin ben sizin yerinizde olsam bu parayı vermek yerine Windows bir pc alıp devam ederdim.

İhtiyaçlarına bağlı ve bunu kararlaştıracak aslında sensin. Yazılım geliştirme vb işlerini mac cihaz üzerinde alabileceğin herhangi bir Windows cihazdan daha pratik ve hızlı bir şekilde yapabilirsin. Dizi film konusunda da memnun kalırsın.
Oyun da oynarım diyorsan Windows cihaz alman yararına olur.

Alternatif olarak Windows cihaz alıp hackintosh da kullanabilirsin. Dual boot şeklinde.

Oyun oynamayacaksan mac olur ama macbook klavyesi değişik biraz programlıcılıkta sorun çıkarabilir.
Macbook klavyesi değişik? Programcılıkta sorun çıkarabilir? Ben ve birçok yazılımcı bu mesajı hayretle okuduk:)

8gb m1/m2 Macbook Air günlük hafif orta düzey her işinizi görür.
16 gb iyi bir windows cihaz da çoğu işinizi görür.

Geri
Yukarı