MacBook M1 8 GB vs. 16 GB

Zevalus

Hectopat
Daha fazla  
Hepinize iyi akşamlar, MacBook M1 almayı düşünüyorum ve beni uzun süre (4-5 yıl) götürmesini istiyorum. Şu anki bütçemde 8 GB alabiliyorum eğer 16 GB alırsam bütçemi epey zorlamam gerekecek. Daha uzun süreli kullanım için 16 GB'a zorlamalı mıyım yoksa 8 GB da beni 4-5 yıl götürür mü? Photoshop, Lightroom gibi uygulamalar kullanacağım.

8 GB yetersiz gelebilir, 16 GB alınsa çok çok daha iyi olur. Şu an yapacağınız ek masraf belki ilerde bilgisayar değiştirmekten kurtaracak sizi. Ayrıyeten satmak istediğinizde 16 GB’a daha fazla talep olur.

Ben 8 kullanıyorum yetersiz geldiği olmadı halen. Siz bilirsiniz forumda 16 önermeyeni ıslak sopayla dövüyorlar anladığım kadarıyla ama binlerce satırlık .js dosyaları da açtım Visual Studio'da, 4K video da editledim Premiere'de, onlarca layerlı dosyalarla da çalıştım Photoshop'da ama sıkıntı yaşamadım.

Ben 8 kullanıyorum yetersiz geldiği olmadı halen. Siz bilirsiniz forumda 16 önermeyeni ıslak sopayla dövüyorlar anladığım kadarıyla ama binlerce satırlık .js dosyaları da açtım Visual Studio'da, 4K video da editledim Premiere'de, onlarca layerlı dosyalarla da çalıştım Photoshop'da ama sıkıntı yaşamadım.
Hocam şu anlık sıkıntısı olmasa da 2-3 yıl sonrasında da çok sıkıntı çekmeden (adobe uygulamalarının 2025-2026 versiyonlarını düşünürsek) bu işlemleri yapabilir miyiz? Ayrıyeten günümüz için 8 ve 16 arasındaki fark nasıldır?

Hocam şu anlık sıkıntısı olmasa da 2-3 yıl sonrasında da çok sıkıntı çekmeden (adobe uygulamalarının 2025-2026 versiyonlarını düşünürsek) bu işlemleri yapabilir miyiz? Ayrıyeten günümüz için 8 ve 16 arasındaki fark nasıldır?
Adobe programlarında zaten bu zamana kadar yıldan yıla çok bir şey değişmedi yani sıkıntı olmaz, 8GB ram az gibi gözüküyor gerçekten ama activity monitor'den incelediğim kadarıyla beni hiç darlamadı. MacOS'ta zaten ram daha farklı çalışıyor anladığım kadarıyla.

Geri
Yukarı