16 GBRAM kullanılabilir miktar 7.95 GB sorunu

mrcrack

Decapat
Merhabalar öncelikle, bilgisayarımda 16 GB kullanılabilir 7.95 yazıyordu, BIOS güncelleme yaptım sadece 7.95 olarak gözükmeye başladı bilen birisi yardımcı olabilirse çok iyi olur.

Yapılanlar;

Anakart slotlarını kontrol ettim 2 side çalışıyor.
RAM'ları ayrı ayrı şekilde test ettim ikisi de çalışıyor.
BIOS'tan RAM remapping yapıldı işe yaramıyor.
Bilgisayar formatlandı temiz sistem kurdum bir işe yaramadı.
İşlemci soğutucusu söküldü termal macun yenilenerek tekrarda dikkatli şekilde monte ettim ( sert sıkılmıştır gevşetin diye bir yorum okuduğum için)

Yardımlarınızı bekliyorum.

Dosya Ekleri

• bellek test.png
    bellek test.png
    49 KB · Görüntüleme: 66
  • ram.png
    ram.png
    9,9 KB · Görüntüleme: 57
Son düzenleyen: Moderatör:
ekran kartına verilmedi, kontrol ettim sistemim;

CPU Türü QuadCore AMD Ryzen 5 1400, 3200 MHz
Anakart Adı Gigabyte GA-A320M-DS2
DIMM3: Corsair Vengeance LPX CMK8GX4M1A2400C14 8 GB DDR4-2400 x2 16 GB
Görüntü Bağdaştırıcısı: GeForce GTX 1060 6GB (6 GB)
Windows 10 - 64 Bit - Home

Bu sorun anakart kaynaklı bir sorun 3 kere başıma geldi hepsinde de RAM'leri yerinden çıkartıp silgi ile silip daha sonra anakartta ki RAM slotunu ince bir fırça ile temizleyip taktığımda düzelttim. Şunu da belirteyim elektriği dalgalı bir yerde kullandığınız zaman bu sorun daha çok yaşanıyor. Bizzat bu sorunu yaşadım. Başka yerde aramayın.

Bu sorun anakart kaynaklı bir sorun 3 kere başıma geldi hepsinde de RAM'leri yerinden çıkartıp silgi ile silip daha sonra anakartta ki RAM slotunu ince bir fırça ile temizleyip taktığımda düzelttim. Şunu da belirteyim elektriği dalgalı bir yerde kullandığınız zaman bu sorun daha çok yaşanıyor. Bizzat bu sorunu yaşadım. Başka yerde aramayın.

temizleyip denemiştim fakat bir şey değişmemişti tekrar mı denemeyelim?

Temizleyip denemiştim fakat bir şey değişmemişti tekrar mı denemeyelim?

Sorun düzelene kadar deneyin derim. Çünkü ben bu şekilde çözdüm. Ama sorun kesinlikle %80 anakart kaynaklı. MSI Gaming 970 anakartında da bu sorunu yaşadım Gigabyte 970A-DS3 anakartında da. Bir ara ASRock fata1ty Pro kullanmıştım onda daha çok yaşamıştım bu sorunu. RAM'leri test ettim 6 saat kadar Memtest ile bir hata bile almamıştım.

Sorun düzelene kadar deneyin derim. Çünkü ben bu şekilde çözdüm. Ama sorun kesinlikle %80 anakart kaynaklı. MSI Gaming 970 anakartında da bu sorunu yaşadım Gigabyte 970A-DS3 anakartında da. Bir ara ASRock fata1ty Pro kullanmıştım onda daha çok yaşamıştım bu sorunu. RAM'leri test ettim 6 saat kadar Memtest ile bir hata bile almamıştım.

Tamamdır deneyeyim, ramları ben de test etmiştim ayrı ayrı hiç bi problem yoktu saçma sapan bi sorunla ortada kaldık en son anakart değiştiririm sanırım :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı