Çözüldü 16 GB RAM kullanılabilir 7.95 GB

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kaan_Ulvase

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Evvelsi gün 8 GB RAM almıştım. Modeli Kingston 8 GB 2400MHz CL 17 benim eski RAM ile uyumlu olsun diye aynı RAM aldım.
Taktığım zaman bilgisayarda 16 GB kullanılabilir 7.95 GB yazıyordu.

RAM slotlarını değiştirmeyi denedim işlemci fanını söküp tekrar taktım format attım ve BIOS güncelledim.
Ne yazık ki çözülmedi anakartımın modeli A320M S2H BIOS'ta 16 GB RAM gözüküyor. Bir de sadece eski RAM veya yeni RAM'i 2. slota taktığım zaman bilgisayar açılmıyor, siyah ekranda kalıyor. Yeni RAM'i ilk slota taktığım zaman çalışıyor BIOS kısmında Memory gap ayarını bulamadım artık ne yapsam bilemedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam bazı sistemlerde, "benim de başıma geldi", işlemci soğutucusunun vidalarını çok fazla sıktığınız ve işlemciyi anakarttaki yuvasına çok fazla bastırdığınız için RAM slotlarının çalışmamasına neden olabiliyorsunuz.
Konuyu okursanız kişi AMD kullanıyor. Bu yöntemin de AMD sistemlerde bir karşılığı yok.
Modeli Kingston 8 GB 2400MHz CL 17 benim eski RAM ile uyumlu olsun diye aynı RAM aldım.
Yok öyle bir dünya maalesef. Eski RAM ile yeni RAM her zaman uyumlu olmaz. RAM'leriniz %99 uyumsuz. CPU-Z SPD paylaşırsanız daha iyi anlaşılır. Kit alacaksınız.
Hocam bazı sistemlerde, "benim de başıma geldi", işlemci soğutucusunun vidalarını çok fazla sıktığınız ve işlemciyi anakarttaki yuvasına çok fazla bastırdığınız için RAM slotlarının çalışmamasına neden olabiliyorsunuz. Eğer soğutucuyu bir tak çıkar yaparsanız sorunu çözme ihtimaliniz var. Daha önce RAM'leri ayrı ayrı ve farklı slotlarda test ettiğim ve hepsinin çalıştığından emin olduğum bir durumla karşılaşmıştım. BIOS Update, format vs. gibi bir sürü çözüm denedim ancak bir sonuca ulaşamadım. Daha sonra bazı sitelerde bu anlattığım soğutucu olayı ile ilgili yazılar okudum ve denedim. Hem soğutucuyu temizlemiş oldum hem de denemiş oldum. Soğutucunun vidalarını önce çapraz bir şekilde yuvalarına sadece oturacak miktarda sıkıp, tüm vidalar yuvalarında iken yine çapraz bir şekilde sıkmalısınız. Vidaların bir son noktası var. O noktayı aşmamaya çalışın. O noktada bırakın.

Hocam bazı sistemlerde, "benim de başıma geldi", işlemci soğutucusunun vidalarını çok fazla sıktığınız ve işlemciyi anakarttaki yuvasına çok fazla bastırdığınız için RAM slotlarının çalışmamasına neden olabiliyorsunuz.
Konuyu okursanız kişi AMD kullanıyor. Bu yöntemin de AMD sistemlerde bir karşılığı yok.
Modeli Kingston 8 GB 2400MHz CL 17 benim eski RAM ile uyumlu olsun diye aynı RAM aldım.
Yok öyle bir dünya maalesef. Eski RAM ile yeni RAM her zaman uyumlu olmaz. RAM'leriniz %99 uyumsuz. CPU-Z SPD paylaşırsanız daha iyi anlaşılır. Kit alacaksınız.

Çözüm

Geri
Yukarı