16 Mbps İnternetle Twitch İzlerken Donuyor

ProTr

Hectopat
Daha fazla  
Twich'de yayın izlerken donuyor. İnternetim 16Mbps, ping 12ms, upload düşük. Bir yardım eder misiniz, sorun nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
16Mbps çok düşük bence internet paketini değiştirmelisin.
1080p bir yayın izlemeniz için kağıt üzerinde 4-5 Mbps, gerçekte 7-8 Mbps hız yeterlidir. Durum hız ile alakalı değil, Twitch ile ülkemiz arasında yer alan bağlantının kapasitesinden kaynaklı. Bu durum ISS'ye göre değişir. TT'de ve Netspeed'e bölge bölge bu sorun var.

1080p bir yayın izlemeniz için kağıt üzerinde 4-5 Mbps, gerçekte 7-8 Mbps hız yeterlidir. Durum hız ile alakalı değil, Twitch ile ülkemiz arasında yer alan bağlantının kapasitesinden kaynaklı. Bu durum ISS'ye göre değişir. TT'de ve Netspeed'e bölge bölge bu sorun var.

Senin bitrate kavramından haberin yok sanırım. Twitch'te 1080p yayına 500 bitrate versem 1-2mbps internetle bile izlersin ama 1080p yayına 6000 bitrate versem en az stabil 8-10Mbps internetin olması gerekir.

İkisi de 1080p ama 500 bitrate olanda çamur gibi görüntü var, 6000 bitrate olanda cam gibi bir görüntü var. Yani bitrate olayına odaklanman gerekiyor.

Konuyu açan arkadaşa soracağım şey; tam olarak 16Mbps mi alıyorsun? Çünkü Twitch'in Türkiye'de sunucusu yok. Örneğin yayını yapan yayıncı Berlin sunucusundan yayın yapıyorsa, senin Berlin sunucusu üzerinden download hızına bakmak lazım. Eğer bir başka yayıncı Prag serverından yayın yapıyorsa, o server üzerindeki download hızına bakmak lazım.

Genellikle Türk yayıncılar Berlin, Prag ve Frankfurt serverlarını kullanıyor. Speedtest.net e gir ve change server kısmına; Berlin yazarak bir tane ISS üzerinden hız testi yap. Sonucu buraya yazarsan, yorum yaparım. Aynı testi Frankfurt ve Prague için de yap.

Olay şu; diyelim ki sen Türkiye üzerinde 16Mbps indirme hızı yakalıyorsun... Yabancı serverlarda bir miktar kayıp yaşanıyor ve 12-14Mbps gibi indirme hızlarına düşüyorsun. Bir de eğer ISS üzerinden tam olarak 16Mbps alamıyorsan, belki de Twitch'te aldığın indirme hızı 8-10Mbps'lere düşüyor.

Yayıncı da partnerse ve 8000 bitrate verirse, sende donmalar başlıyor. Mevzu bu.

@Viktor R3znov Yalnız bunların hepsini biliyorum ve fark etmediyseniz 1080p örnreğini verirken bütün verileri kağıt üstünden hesapladım çünkü Twitch platformunda çok fazla değişken var. Yani verdiğim örnek 1080p ortalama değerler için geçerli yoksa 1080p olup saniyede 20-30 Mbps gerektiren kaliteden de hesaplama yapabilirdim.

Bitrate kavramınıda çok iyi biliyorum. Ukalalık yapmıyorum. İnsanlara fanboy gibi binlerce harf olan uzun yazıları gerekmedikçe yazmıyorum. Vakit kaybı.

Hesaba katmadığınız şey arkadaşın 16 Mbps'yi tam alması zira yanında ping değeride var, kayıp ile taş çatlasa 14 Mbps olur. Bakın sizin yazıklarınızın aynısı. 14 Mbps ise 8000 değeri için gayet yeterlidir.

Burada yer alan meselenin aynısını 35 Mbps alan kişide yaşıyor. Mesele hız değil. Mesele aradaki bağlantı. Arada yer alan bağlantı X ülkesini sunucu ile TT arasında olsun, bu bağlantıyı sadece Twitch için kullanılmadığı için haliyle Twitch için ayrılan alan azlığı ve verinin oradan oraya dolaşması nedeniyle yayınları izleyemem konusu çıkıyor.

ISS fark etmez yüksek hız alıp Twitch, YouTube gibi platformlarda sıkıntı yaşayanların şikayetlerine bakabilirsiniz.

Sen de aynı şeyi anlatmışsın. Fark bakış açısı, bu kadar büyük tepki göstermene gerek yoktu. Aynı şeyleri uzun uzun yazmanın da anlamı yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunu çözdüm dns adresinden oluyormuş önceden 8 8 8 8 8 : 8 8 4 4 dü şimdi türktelekom un yeni dns adresini girdim int bi anda hzılandı

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı