16 Mbps internette ping yükseliyor

Zaferrrr

Femtopat
Daha fazla  
İnternet hızım iyi seviyelerde 16 MB paket kullanıyorum 14-15 download 3-4 arası upload alıyorum. Ama internete evde benden başka kimse bağlı olmamasına rağmen oyunlarda pingim bir dakikada 30 saniyede bir falan pingim yükselip düşüyor. Telefonumdan falan da bağlı değilken sadece bilgisayardan bağlıyken de aynı sorunu yaşıyorum. Nasıl pingimi stabil hale getirebilirim? @erengore hocam senin bazı konulardaki DNS tavsiyeni yaptım o sayede 120 100'lerden 80'e düştü ama sabit kalmıyor işte pingim. Sadece düşüş oldu ama yine arada 300'lere çıkıp geri iniyor.

Normalde ADSL modem kullanıyordum bu problem yüzünden gittim VDSL modem aldım internet hızım bayağı arttı ama ping sorunum hala devam ediyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
16mbps ise büyük ihtimal ADSL bağlantı türüdür. Benim bildiğim Türkiye'de ADSL bağlantı türüne max 2mbps upload veriyor. Mümkünse modem arayüzünden DSL hat bilgilerine ait ekran görüntüsünü paylaşır mısın ?

16Mbps ise büyük ihtimal ADSL bağlantı türüdür. Benim bildiğim Türkiye'de ADSL bağlantı türüne Max 2Mbps upload veriyor. Mümkünse modem arayüzünden DSL hat bilgilerine ait ekran görüntüsünü paylaşır mısın?

İmkanı yok bir gün önce modem elime geçti VDSL modem ADSL desteklemiyor ayrıca müşteri hizmetlerini arayıp VDSL2+ mı ne imiş modemim ona geçirdiler.
Modem seri numarasını atayım VMG3312-B10b ZyXEL.
İmkanı yok bir gün önce modem elime geçti VDSL modem ADSL desteklemiyor ayrıca müşteri hizmetlerini arayıp VDSL2+ mı ne imiş modemim ona geçirdiler.

Müşteri hizmetleri beni acaba ADSL2+ ya mı geçirdi ki VDSL dedi ama.

Müşteri hizmetleri beni acaba ADSL2+ ya mı geçirdi ki VDSL dedi ama.

Artık hangi internet sağlayıcı kullanıyorsan online işlemler ya da sağlayıcıya ait uygulama üzerinden paket'inin ne olduğuna bakabilirsin.

16mbps ise büyük ihtimal ADSL bağlantı türüdür. Benim bildiğim Türkiye'de ADSL bağlantı türüne max 2mbps upload veriyor. Mümkünse modem arayüzünden DSL hat bilgilerine ait ekran görüntüsünü paylaşır mısın ?
Artık hangi internet sağlayıcı kullanıyorsan Online işlemler ya da sağlayıcıya ait uygulama üzerinden paket'inin ne olduğuna bakabilirsin.

Türk Telekom'u kullanıyorum da uygulaması yüklü telefonumda da Hiper internet yazıyor 16 MB.

Dosya Ekleri

• 2021-12-26.png
    2021-12-26.png
    26,5 KB · Görüntüleme: 56
Türk Telekom'u kullanıyorum da uygulaması yüklü telefonumda da Hiper internet yazıyor 16 MB.

Dostum ilk defa VDSL bağlantı türünde bu kadar kötü bir değer gördüm. Çünkü benim bildiğim VDSL bağlantı turu yeni saha dolapları üzerinden verilir. Ve genelde de bu dolap binaya az çok yakın olur. Şu yöntemi deneyebilirsin. Bazı kişilerde ping sorunu için çözüm oluyor. Windows çalıştır yerine "gpedit.msc" yaz. Yönetim Şablonları > Ağ > Qos Paket Zamanlayıcısı...Sağ bölümde "Ayrılabilir bant genişliği sınırla" ayarını "Etkin" yapıp % kısmına 0 yazıyorsun. Sonra bilgisayarını baştan başlat. Umarım işe yarar.

İnternet hızım iyi seviyelerde 16 MB paket kullanıyorum 14-15 download 3-4 arası upload alıyorum. Ama internete evde benden başka kimse bağlı olmamasına rağmen oyunlarda pingim bir dakikada 30 saniyede bir falan pingim yükselip düşüyor. Telefonumdan falan da bağlı değilken sadece bilgisayardan bağlıyken de aynı sorunu yaşıyorum. Nasıl pingimi stabil hale getirebilirim? @erengore hocam senin bazı konulardaki DNS tavsiyeni yaptım o sayede 120 100'lerden 80'e düştü ama sabit kalmıyor işte pingim. Sadece düşüş oldu ama yine arada 300'lere çıkıp geri iniyor.

Normalde ADSL modem kullanıyordum bu problem yüzünden gittim VDSL modem aldım internet hızım bayağı arttı ama ping sorunum hala devam edi.

Dostum ilk defa VDSL bağlantı türünde bu kadar kötü bir değer gördüm. Çünkü benim bildiğim VDSL bağlantı turu yeni saha dolapları üzerinden verilir. Ve genelde de bu dolap binaya az çok yakın olur. Şu yöntemi deneyebilirsin. Bazı kişilerde ping sorunu için çözüm oluyor. Windows çalıştır yerine "gpedit.msc" yaz. Yönetim şablonları > ağ > QoS paket zamanlayıcısı...sağ bölümde "ayrılabilir bant genişliği sınırla" ayarını "etkin" yapıp % kısmına 0 yazıyorsun. Sonra bilgisayarını baştan başlat. Umarım işe yarar.

Dediğiniz dolap hemen evi 20 metre önünde falan oradan açıktan kablo çekildi zaten bina eskş olduğu için balkondan açıktan geliyor pencereden içeri girip modeme bağlanıyor kablo. Hız konusunda bende muzdaribim Türk Telekom'u seçtiğpim için pişmanım 24 ay tahhütlü bir de iptal ettirmek istiyorum tüketici kanununda 12 ay üstü tahhütler geçersiz oluyorymuş sanırım o tarz bir şey varmış biraz araştırdım da tam bir bilgim yok o konuda bilginiz var mı tahhüt bitmeden iptal ettirebilir miyim?

Dediğiniz dolap hemen evi 20 metre önünde falan oradan açıktan kablo çekildi zaten bina eskş olduğu için balkondan açıktan geliyor pencereden içeri girip modeme bağlanıyor kablo. Hız konusunda bende muzdaribim Türk Telekom'u seçtiğpim için pişmanım 24 ay tahhütlü bir de iptal ettirmek istiyorum tüketici kanununda 12 ay üstü tahhütler geçersiz oluyorymuş sanırım o tarz bir şey varmış biraz araştırdım da tam bir bilgim yok o konuda bilginiz var mı tahhüt bitmeden iptal ettirebilir miyim?

Ettiremezsin. 1 yıl kullanım sonrasında aboneliğinizi iptal ettirebilirsiniz diye Tüketici hakları var fakat işler düşündüğünüz gibi kolay ve hızlı değil :) Ben 2 defa TTnet'i dediğiniz şekilde Tüketici hakem heyet başkanlık binasına giderek dilekçe yazdım. Düşün yani kendi hazırladıkları haklar üzerinden bir tüketici olarak dilekçe yazdım ve 2 defa red edildi, diye karşılık aldım :D Bence Telekom müdürlüğüne gidip saha dolabından bahset. Eğer 20 metre ilerideyse bu değerler çok kötü. Kablolarda sıkıntı var bence...Mesela benim VDSL saha dolabım 70 metre uzaklıkta ve 100mpbs sağlıklı şekilde alabiliyorum. Kullandım da 1 bucuk sene boyunca. Şu an 35mpbs ama dediğim gibi kaldırıyor altyapım.

Ettiremezsin. 1 yıl kullanım sonrasında aboneliğinizi iptal ettirebilirsiniz diye tüketici hakları var fakat işler düşündüğünüz gibi kolay ve hızlı değil :) ben 2 defa TTNET'i dediğiniz şekilde tüketici hakem heyet başkanlık binasına giderek dilekçe yazdım. Düşün yani kendi hazırladıkları haklar üzerinden bir tüketici olarak dilekçe yazdım ve 2 defa red edildi, diye karşılık aldım :D bence Telekom müdürlüğüne gidip saha dolabından bahset. Eğer 20 metre ilerideyse bu değerler çok kötü. Kablolarda sıkıntı var bence...mesela benim VDSL saha dolabım 70 metre uzaklıkta ve 100Mbps sağlıklı şekilde alabiliyorum. Kullandım da 1 bucuk sene boyunca. Şu an 35Mbps ama dediğim gibi kaldırıyor altyapım.

Anladım ya bende öyle olacağını düşünüyordum zaten malum ülkemiz işlerin nasıl işlediğini göz ününde bulundurunca bende kanundaki gibi olmayacağını düşünüyordum da bir yıldır kullanıyorum ben deneyeceğim şansımı artık. Paketim 16 MB işte 15'lerde falan alabiliyorum zaten VDSL'de şu an internet hızım gayet güzel fakat işte şu ping sorunu çözülmedi şu dediğinizi deneyip dönüş yapacağım.
Dostum ilk defa VDSL bağlantı türünde bu kadar kötü bir değer gördüm. Çünkü benim bildiğim VDSL bağlantı turu yeni saha dolapları üzerinden verilir. Ve genelde de bu dolap binaya az çok yakın olur. Şu yöntemi deneyebilirsin. Bazı kişilerde ping sorunu için çözüm oluyor. Windows çalıştır yerine "gpedit.msc" yaz. Yönetim şablonları > ağ > QoS paket zamanlayıcısı...sağ bölümde "ayrılabilir bant genişliği sınırla" ayarını "etkin" yapıp % kısmına 0 yazıyorsun. Sonra bilgisayarını baştan başlat. Umarım işe yarar.

Hocam dediğinizi yapmışım önceden sıfırmış sınırlayıcı.

Son düzenleme:
Anladım ya bende öyle olacağını düşünüyordum zaten malum ülkemiz işlerin nasıl işlediğini göz ününde bulundurunca bende kanundaki gibi olmayacağını düşünüyordum da bir yıldır kullanıyorum ben deneyeceğim şansımı artık. Paketim 16 MB işte 15'lerde falan alabiliyorum zaten VDSL'de şu an internet hızım gayet güzel fakat işte şu ping sorunu çözülmedi şu dediğinizi deneyip dönüş yapacağım.

Hocam dediğinizi yapmışım önceden sıfırmış sınırlayıcı.

Dostum o zaman tek çare bulunduğun il telekom müdürlüğüne gidip sorundan bahsetmeniz. Telefon üzerinden müşteri hizmetleri gerçekten doğru düzgün yardımcı olmuyor. Telekom il müdürlüğüne gidersen orada teknik ekip ile görüşürsen sana daha iyi şekilde yardımcı olabilirler. Tabi biraz da şans meselesi. Telekom genel anlamda sorumsuzlar bu konularda, ama bazen şansınıza düşünceli, ya da o zaman öyle davranan birileri karşınıza çıkabilir :D

Yeni konular

Geri
Yukarı