16 Mbps Paketten 3 Mbps Hız Almak

Kablonın tamamını kullanıyorum , şimdi kutuya gidip 30 cm lik kabloyu bağlamaya çalışıcam. Eğer öğle yaptığımda snr değeri artarsa internet hızı otomatik artar mı ? Snr değerini arttırmak için ne yapabilirim

Hızı sabitleyen Türk Telekom. En fazla kaç Mbps alabileceğinizi belirleyen şey SNR Margin.

Downstream SNR (dB)9.8
Upstream SNR (dB)11.9
[TBODY] [/TBODY]
Bu değerlerin büyük olması lazım. Bu değer düştükçe hattın stabilitesi bozulur ve kopmalar artar. 6'nın altına indiğinde ise büyük ihtimalle internetiniz kesilir. Hızın 1Mbps yükselmesi SNR'ın yaklaşık 2 değer düşmesine sebep oluyor.
SNR'ı etkileyen bir sürü faktör var. Kablolar, hattın çıkış gücü, modem, santrale uzaklık, eğer kablolar direkten geçiyorsa hava şartları vs.
Hat zayıflamasının düşük olması iyidir.
Kullandığınız kablo nedir? 10 metre kablonun tamamını kullanıyor musunuz yoksa bir kaç metre artıyor mu?
Kablo nedir derken ? 2 kablo var içinde kırmızı yeşil. İkiside bağlı.

Kısa bir kabloyla test edip SNR'ın artıp artmadığına bakabilirsiniz. Hızınız sabitlendiğinden SNR arttığında hızınız artmayacaktır ama Türk Telekom'u arayıp hızınızın yükseltilmesini talep ettiğinizde hız limitiniz kalkacağı için hızınız artacaktır.
Kablo CAT6 tarzı bir kablo mu yoksa Türk Telekom'un kullandığı kablolardan mı diye sormuştum.

Normal telefon kablosu. Ama kabloda 3 tane ek var ve balkondan aşağıya sarkıtılmış durumda.

Güncelleme :

İyi haber siteye fiber döşemek için evin etrafının kazıldığını öğrendim.

Kötü haber şu an hızım 2100 kbps ye düşürüldü ve hat standardı ADSL2 Oldu.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı