16 Mbps Paketten 3 Mbps Hız Almak

unused

Hectopat
Daha fazla  
Bizim aldığımız paket 16Mbps internet. AKK doldurulmamasına rağmen maksimum aldığımız hız 3.5 Mbps. AKK dolu da olsa, olmasa da fark etmiyor gerçi hız. Bir de upload hızımızı ölçerken ilk 3-4 saniye 0.00 oluyor. Modem arayüzünde yazan bilgiler şu şekilde:

Line standardADSL2+
Channel typeFast
Downstream line rate (kbit/s)4096
Upstream line rate (kbit/s)799
Downstream SNR (dB) 9.8
Upstream SNR (dB) 11.9
Downstream line attenuation (dB)28.5
Upstream line attenuation (dB)16.5
Downstream output power (dBmV)19.4
Upstream output power (dBmV)12.4
Downstream CRC11101
Upstream CRC371
Downstream FEC0
Upstream FEC0
[TBODY] [/TBODY]
Sorunun ne olduğunu bilen var mı?

speedtest.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Müşteri hizmetleriyle görüşmeyi deneyin. Yüksek ihtimalle alt yapı yetersizliğinden kaynaklanıyor. Maalesef pek gelişme olacağını sanmıyorum.

Kota aşıldığı zaman 5 mbps düşmesi gerekir. Sürekli bu sorun devam ediyor ise... Splitter bozulmuş olabilme ihtimali ilk aklıma gelen.

Sorun eve internet bağlattığımızdan beri böyle. Müşteri hizmetleri sorun bulunmadığını söylüyor.

[TBODY] [/TBODY]

şu bilgiler neyi ifade ediyor birde. Sınırlayıcı gibi bişeyse upload ve download hızları nerdeyse bunlar kadar belkide sorun bundadır

Sorun eve internet bağlattığımızdan beri böyle. Müşteri hizmetleri sorun bulunmadığını söylüyor.

[TBODY] [/TBODY]
şu bilgiler neyi ifade ediyor birde. Sınırlayıcı gibi bişeyse upload ve download hızları nerdeyse bunlar kadar belkide sorun bundadır

İndirme hızını ve yükleme hızını gösteriyor tablo. Paketi satın aldığından beri 16 mbps kullandın mı ?

Hattınız 4Mbps hıza sabitlenmiş. Hat değerleri kötü gözüküyor. 5-6Mbps hıza çıkması durumunda ise kesilmeler büyük ölçüde artacaktır. Kablolarda, modemde veya splitterda sorun olabilir. Splitterı test etmek için splittera taktığınız ana kabloyu direkt modeme bağlayın ve hat değerlerine bakın. Başka bir modem takarak modemden kaynaklanıp kaynaklanmadığına bakabilirsiniz. Sorun dış hattaysa Türk Telekom kabloyu değiştirebiliyor ama sorun iç tesisattaysa sizin düzeltmeniz gerekir. Sorunun muhtemelen asıl sebebi altyapının yetersiz olmasıdır. Komşularınızına internet hızlarını sormayı deneyin. Eğer onların hızı da düşükse muhtemelen oturduğunuz bölgede altyapı yetersizdir.

Hiçbir zaman 16 mbps yi bırak 4 mbps bile alamadım.

Splitter kullanmıyorum.

Apartmanın içindeki kutudan kabloyu kendim çektim. 10 Metre kablo kullandım. Direk modemime bağlı kablo. Komşular 10 mbps civarı görebiliyor. İşin garip tarafı o kadar ıssız bir yerdede değiliz. 4.5g ile 90mbps görebiliyoruz. Hat değerleri konusunda hangisinin fazla hangisinin az olması lazım

5-6 mbps hıza çıkması durumunda demişsiniz. Bu hızı kim belirliyor ?

Hızı sabitleyen Türk Telekom. En fazla kaç Mbps alabileceğinizi belirleyen şey SNR Margin.

Downstream SNR (dB)9.8
Upstream SNR (dB)11.9
[TBODY] [/TBODY]
Bu değerlerin büyük olması lazım. Bu değer düştükçe hattın stabilitesi bozulur ve kopmalar artar. 6'nın altına indiğinde ise büyük ihtimalle internetiniz kesilir. Hızın 1Mbps yükselmesi SNR'ın yaklaşık 2 değer düşmesine sebep oluyor.
SNR'ı etkileyen bir sürü faktör var. Kablolar, hattın çıkış gücü, modem, santrale uzaklık, eğer kablolar direkten geçiyorsa hava şartları vs.
Hat zayıflamasının düşük olması iyidir.
Kullandığınız kablo nedir? 10 metre kablonun tamamını kullanıyor musunuz yoksa bir kaç metre artıyor mu?

Seni kandırmışlar. Normal şartlar da sana 16 mbps altyapı desteklemediği zaman veremiyorlar. Altyapın da desteklemediği için bağlantın kopmasın diye, hızını sabitlemişler. Ne kadar küfür etsen az. Sen 16 mbps parası ödüyorsun ama aldığın internet ödediğin paranın 4/1 ne yazdık ki.

Seni kandırmışlar. Normal şartlar da sana 16 mbps altyapı desteklemediği zaman veremiyorlar. Altyapın da desteklemediği için bağlantın kopmasın diye, hızını sabitlemişler. Ne kadar küfür etsen az. Sen 16 mbps parası ödüyorsun ama aldığın internet ödediğin paranın 4/1 ne yazdık ki.
Türkiye'de kimsenin 16 mbps'lik pakette olup da 16 mbps internet kullandığını sanmıyorum.

Binanız eski ise muhtelemen kabloların birinde ezilme, bükülme tarzı bir şey vardır. Ondan kaynaklı olabilir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı