16 yaşında biri asgari ücretle çalışabilir mi?

ben.ati

Hectopat
16 yaşındaydım asgari ücretle çalışmak istiyorum. Asgari ücretle çalışmam için yaş sorunu var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Genelde AVM içlerinde stantlarda, Fastfood bölümlerinde veya sinema alanlarında çalışabilirsin. Bunun dışında tekstil mağaza zinciri olan bazı firmalarda çalışabilirsin. Bu tarz yerlerde genelde okulunu okuyan kişiler çalışıyor ve sürekli eleman değişimi mevcut. En kötü anketörlük yapabilirsin. Anketörlük dışında diğer yerler tam zamanlı olarak asgari ücret veya 1-2 tık üstünde ödeme yaparlar.

Benim bildiğim kadarıyla 16 yaş altı ve üstü ayrımı yok. En son 2013'te farklı asgari ücretler uygulanmış. Sonrasında hep aynı. Yani 2020 asgari ücret net: 2.324,70 TL

Ayrıca:
Sen çocuk ve genç işçi kategorisine giriyorsun. Vaktin varsa bu yönetmeliğin özellikle ilk 4 sayfasını (ya da daha günceli varsa onu) okumanı tavsiye ederim: Yönetmelik

Özellikle ilk 4 sayfa çocuk ve genç işçilerle ilgili yönetmelik. Seni ilgilendiriyor.

Kısım 2-Bölüm 1 & 2 çalışma koşullarıyla ilgili. Sayfa 4'ün sonundaki Ek 2 ve Ek 3 ise çalıştırılabileceğin ve çalıştırılamayacağın işlerle ilgili.

Piyasada ne kadar uyuluyor bilmiyorum ama bu işin yasal kaynağı İş kanunu ve bu yönetmeliklerdir. Herhalde firmalar dikkat ediyorlardır çünkü SGK ciddi bir kurum. Yanlış yapan işvereni yakalarsa gözünün yaşına bakmaz.

Çocuk işçi sayıldığın için, sanayi de falan çalışırsan maaş verirler ama asgari ücretten 1000-1500 lira az olacak şekilde.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı