16 yaşında evden çalışmak var mı?

Freelance olarak olabilir belki, kadrolu vs. remote olarak çok, apayrı, üstduzey bir yeteneğiniz yoksa calışamazsınız.
Yazılım, grafik tasarım, video montaj gibi konularla para kazanılabilir.

Merhaba,

Kanunen 16 yaşınızı doldurduysanız sigortalı olarak birçok işte çalışabilirsiniz. Evden çalışmakta buna dahil. Asıl soru, hangi işleri yapabiliyorsunuz, elinizden gelen hangi işler için kazanç elde edebilirsiniz ? Video düzenleme, içerik oluşturma becerileriniz varmı mesela kolayca evden yapabileceğiniz, işlerini sunabileceğiniz bionluk.com gibi sitelerden kolayca iş bulabileceğiniz beceriler ?

Elinizden bu tip beceriler gelmiyorsa, çıraklık okullarına yazılabilirsiniz.

Bu arada, bazı durumlarda 16 yaşından küçüklere de sigorta yapılması gerekmekte; oyuncu, fotomodel vs. gibi. O reklamlardaki minik bebeklerde sigortalı bir çalışan. Twitch, Youtube, oyunculuk vs. gibi şeyler düşünüyorsanız diye belirtmek istedim.

Kolay gelsin.

Ailevi ihtiyacınız yoksa maddi getirisi olan değil, kültürel miras olarak size kalabilecek şeylere çalışın. Zaten en fazla 25 yaşından sonra bir sağlık sorununuz olmazsa ortalama 40 sene çalışmanız gerekecek. O çalışma aralığının verimini de 7-25 yaş arası kültürel olarak kendinize kazandırdıklarınız belirleyecek.

Hocam yayıncılık gibi şeylere girişmenizi tavsiye etmem. İleride ne olacağı belli olmaz sizin bu yaşta elde ettiğiniz kazançlar ileride vergi borcu olarak yazılabilir. Onun dışında deneyimlerime göre yapabileceğiniz şeyler çok kısıtlı çünkü yaşınızdan dolayı yasal şeyleri bilmeden sizi dava ile tehdit edebilecek bazı insanlar bulunuyor. Ailenizden biri üzerine Shopier kurup harbi yasala dökerek satış yapabilirsiniz fakat o da yıllık 75.000TLye kadar (veya 45.000 hatırlamıyorum) + aileniz zaten dükkan sahibi ise veya vergi levhası var ise muhtemelen yasal sıkıntılara yol açabilir garantisini vermek istemem. Bence 18 yaşına girene kadar 18 yaşınızda yapacağınız bir iş hakkında araştırmalar yapın ve kendinizi geliştirin. Ben şu an 15 yaşındayım ve gümrük müşavirliği yapan bir firmada stajyer olarak çalışıyorum. Lisenin de bunda katkısı var tabii.

Hocam ne traderlar ( oyun içi kripto değil) tanıdım 15 yaşında benden zengin ne yazılımcılar görüm 16 yaşında profesyonellere kafa tutacak.

Geri
Yukarı