16 yaşında kreatin alınır mı?

NonDino

Centipat
Daha fazla  
16 yaşındayım yaklaşık 1.5 yıldır spor yapıyorum yağ oranım %12 civarında daha fazla gelişmek için kreatin almayı düşünüyorum. Bu yaşta alınır mı? Alırsam faydaları ve zararları nelerdir?

1663962361670.png

Sanmıyorum zararı olacağını ama sporu bırakanlarda sarkma tarzı kötü görüntüler oluşturduğunu duymuştum.

Güzel kardeşim, bilinenin aksine kreatin senin kas kütlenin artmasında yardımcı olan bir supplement değil. Kreatin sana enerji verecek ve idmandaki performansını arttırmanda yardımcı olacak.

Örneğin 100 kg bench press'i 5 tekrar yapabiliyorsun. Belki bu 6 veya 7'e çıkacak. Veya tekrar sayın artmasa bile örneğin o son 5. tekrarı yaparken eskisi kadar zorlanmayacağını hissedeceksin. Yani demek istediğim şey kreatin temelde senin kas kütleni arttırmaya yaramıyor.

Kreatin'i bir pre-workout olarak düşün yani. Kas kütleni arttırmak istiyorsan başka tür supplementler kullanman gerekiyor. Ancak yaşın henüz supplement kullanmak için çok küçük. Zaten senin vücudun deli gibi testestoron üretiyor. Beslenme düzeninde iyileştirmeler yapmaya odaklan ve disiplinli çalışmaya devam et. En önemli şeyler den biri de sabretmek. Güzel beslenme ve disiplinli çalışma ile vücudunun sürekli gelişecek elbet. Sadece biraz sabredeceksin

16 yaşındayım yaklaşık 1.5 yıldır spor yapıyorum yağ oranım %12 civarında daha fazla gelişmek için kreatin almayı düşünüyorum. Bu yaşta alınır mı? Alırsam faydaları ve zararları nelerdir?
1.5 yıldır yapıyorsun zaten kullanabilirsin tabii ki. Ben kullanmaya başladığımda hareketleri daha sakin dolayısıyla daha nizami ve daha fazla yapmaya başladım.

Geri
Yukarı