16 Yaşında Saç Dökülmesi

Daha 16 yaşındayım ve saçlarım 2 yıl öncesine kadar harika gürdü ama şimdi saçlarım tepeden öyle bir açıldı ki beni uzun zamandır görmeyen "kelleşmişsin" demesinden cidden çok utanıyorum. Doktora gittiğime göre tiroid ve Guatr'dan kaynaklı saç dökülmesi varmış ve bana sürüyle ilaç, sprey ve hap gibi birçok şey verdiler. Yaklaşık 3 aydır kullanıyorum ve saçlarımda ne azalma ne de dökülme var, sanki hep böyle kalacakmış gibi. Bir aralar saçlarımın üst ve arka tarafı komple gitmişti fakat geri geldi, 1 yıldır ise değişim yok aşırı seyrek olarak kaldı. Doktorun bana söylediği eskisi gibi olur lafı aklımdan çıkmıyor ama bir türlü düzelmiyor saçım, genetiğimde ise anne tarafımda dayım kel, baba tarafında ise sadece babam, gerisinin saçları gayet gür gerek amcalarım gerek dedelerim. Anlamadığım bunu yaşayan var mı? Saçları geri gelmiş mi? Saçım 1 yıldır aynı değişim yok, aşırı seyrek olarak kalıyor düzelmiyor acaba düzelir mi?

not: Evet aşırı stresli biriyim ve her şeye kafamı takarım.

Doktorun verdiği ilaçlar saç çıkarmaz. ama saçının dökülmesini engeller.

Çinko, demir, D vitamini, B vitaminleri yönünden zengin beslenir veya doktoruna danışarak takviye alırsan, düzenli egzersiz yapıp stresten uzak kalırsan saç dökülmen azalır. Ayrıca saçını her gün ya da gün aşırı yıkamanı öneririm (saçın kendi yağı saça iyi geliyor safsataları ile yanıt verecek varsa boşuna kendini yormasın). Genetik evet önemli ama bir yere kadar önleyebilirsin. Ayrıca her saç dökülmesi de genetik değildir.

Düzenleme: Ülen tarihe bakmadık, konu eskiymiş. :D

Yıllar sonra Technopat'a girmeme sebep oldunuz :D. Evet şu an 20 yaşındayım ve %85 kafamın üstü kel durumda. 16 yaşından sonra dökülmeye devam etti malesef.
Benim durum da seninkiyle tıpatıp aynı baba tarafı anne tarafı vs. açıkçası üzüldüm ama yine de birşekilde atlatacağız 😃 yanıtladığın için teşekkürler.
(Bu arada saçında hiç beyaz varmıydı ?)

Geri
Yukarı