160 TL'ye Tenkeyless Red Switch: Havit KB435L İncelemesi

Merhabalar. Yakın zamanda Blue Switch klavyemin yüksek sesi nedeniyle Red Switch arayışına girdim ve AliExpress üzerinde bu ürüne rastladım. Fiyat olarak kuponla bayağı uyguna geldi. Güncel fiyatına buradan bakabilirsiniz:

Aldığım fiyat:

fiyat.png

1 haftalık kargo sürecinden sonra Aras Kargo ile teslim aldım, herhangi bir vergi çıkmadı. TR'ye ulaşması 5, TR'den evime ulaşması 2 gün sürdü. Klavye genel olarak böyle gözüküyor:

IMG_20201003_123917.jpg

Kutusu da kendisi kadar ufak:

IMG_20201003_124742.jpg

Yükseklik ayarı bulunmakta:

IMG_20201003_123928.jpg

Klavyede fiyatına göre şaşırdığım en önemli nokta diğer fotoğraflarda da göreceğiniz üzere kumaş sarım kabloya sahip olmasıydı.

IMG_20201003_124010.jpg

Klavyeden bahsetmek gerekirse, kendisi RGB ve başlıktan da yazdığım gibi kırmızı switch bulunmakta.

IMG_20201003_124135.jpg

Switch ismi Jixian. Daha önce görmedim ancak 60 milyon tuş ömrü sunuyor. Hiç fena değil. Sesine gelirsek, aslında gayet sessiz ancak videoda biraz fazla abanmışım tuşlara :D Şuradan dinleyebilirsiniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Klavyeden artı ve eski şeklinde kısaca bahsedeyim.

+Klavye full anti-ghosting. Bunu birçok farklı tuş kombinasyonunda denedim, eski klavyemde çalışmayan kombinasyonları çalıştırmayı başardı.
+Basış hissiyatı olarak kullandığım klavyeler arasında en iyisi, tuş dokusu çok iyi.
+Birçok aydınlatma modu var. Sağ ve sol ok tuşuyla hızı ayarlanabiliyor. Yukarı ve aşağı ok tuşuyla da parlaklığı ayarlanabiliyor.
+İlk resimde de görebileceğiniz gibi F sırasında birçok multimedya ve kısayol var.
+Caps Lock aktif/pasif ışığını direkt ona atamışlar, yani açık olup olmadığını Caps Lock'un yanıp yanmadığından anlayabiliyoruz. Aynı şekilde Win tuşunu kilitleyebiliyoruz, aynı ışık modunda.
+Paketten bir de tuş çıkarıcı çıktı, standart :)
+Işık peformansı cidden çok başarılı. Aydınlık odada bile performansı çok iyi. Beklemiyordum bu kadarını.
+Kumaş sarım kablo da beklemediklerimden.
+Ağırlık olarak hafif, kolaylıkla taşınabilir. Tasarım olarak ufak tutmaya çalışmışlar zaten.
+Aydınlatma modlarını kendimiz ayarlayabiliyoruz, kaydedip aktif hale getirince istediğimiz tuşlar aydınlanıyor. Kullanım kılavuzunda detaylıca anlatılmış.
+60 milyon tuş ömrü gayet iyi. Jixian Switch hakkında ise herhangi bir yorum yapmayacağım. Zaten Cherry MX olmayan tüm switchler Cherry MX'e benziyor :)

*Klavye alırken 2 seçeneğiniz var: RU veya US. Ben US layout aldım. TR olmaması kimine göre eksi olabilir ancak fiyatı ve yurt dışından aldığımızı varsayarsak TR layout hayal olur. Zaten TR'dekiler bile genellikle üzerine basılmış tarzda. Sticker ile halledebilirsiniz çok isterseniz.
*Kablosu 1.5 metre, artı veya eksi yerine bilgilendirme şeklinde yazayım.

-Her tuşa farklı renk atayamıyoruz, ilk resimde görüldüğü şekilde renkler.
-Yazılım desteği yok. Makro da yok sanırım.

Genel olarak puanım 10 üzerinden 9. Fiyatına oranla daha iyisini bulamayacağınızı garanti ederim.

Okuduğunuz için teşekkürler, iyi forumlar!

Son düzenleme:
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı