1600 AF OC olmuyor

caqriiaksu

Hectopat
Gigabyte B450M S2H anakartım var daha önce yapmadığım için soruyorum tavsiye etmem diyenler kendine saklasın yardımcı olacak arkadaşlar adım adım anlatırsa memnun olurum. Kendim denedim araştırıp fakat beceremedim ya da eksik yapıyorum.

Frekansı arttırıp voltajı azar azar arttırıyorum ama değerlerden hiç anlamıyorum.
ayrıca disable etmem gereken ayarlar var sanırım core boostu kapattım sadece

İşlemci frekansını belirleyen etmen CPU core ratio değeridir. O değere yazdığın sayıyı 100'le çarparsan işlemci frekansının MHz cinsinden değerini elde edersin. Mesela 39 yazarsan 3.9 GHz olur işlemcin gibi.

CPU core voltage veya VCORE değeri de işlemci çekirdeklerine giden voltajı ayarlar. Yüksek frekanslara çıkmak yüksek voltaj gerektirir.

Çeşitli kaynaklarda çeşitli insanlar farklı değerler veriyor maksimum güvenli voltaj hakkında. Bazıları soğutabilirsen 1.45V sorun olmaz diyor, bazıları Ryzen 1000'de olduğu gibi 1.425V'un üstü aşındırma yapar diyor bazıları Ryzen 1000 14nm olduğu için voltaja daha dayanıklıydı, 12nm işlemciler için 1.4V'u görmek riskli olur diyor. Bana sorarsan uygun voltajda bırak. Yani frekansı her 0.1 GHz arttırdığında başka bir 0.1 GHz artış için gereken voltaj katlanarak artıyor. Örneğin 3.9 GHz'den 4 GHz'e çıkmak için 0.05V arttırman gerekiyorsa 4'den 4.1'e çıkmak için fazladan 0.1V bile gerekebilir. Bunu düşünerek en düşük voltajla en yüksek frekansa çıkmaya çalış. "Cidden 0.1 GHz için fazladan bu kadar voltaja değer mi?" diye sor kendine.

En basit şekilde overclock bu. İmzama bakarak VDROP gibi daha karmaşık işlere de girişebilirsin. Sorun olursa sormaktan çekinme.

İşlemci frekansını belirleyen etmen CPU Core ratio değeridir. O değere yazdığın sayıyı 100'le çarparsan işlemci frekansının MHz cinsinden değerini elde edersin. Mesela 39 yazarsan 3.9 GHz olur işlemcin gibi.

CPU Core voltage veya vcore değeri de işlemci çekirdeklerine giden voltajı ayarlar. Yüksek frekanslara çıkmak yüksek voltaj gerektirir.

Çeşitli kaynaklarda çeşitli insanlar farklı değerler veriyor maksimum güvenli voltaj hakkında. Bazıları soğutabilirsen 1.45V sorun olmaz diyor, bazıları Ryzen 1000'de olduğu gibi 1.425V'un üstü aşındırma yapar diyor bazıları Ryzen 1000 14nm olduğu için voltaja daha dayanıklıydı, 12nm işlemciler için 1.4V'u görmek riskli olur diyor. Bana sorarsan uygun voltajda bırak. Yani frekansı her 0.1 GHz arttırdığında başka bir 0.1 GHz artış için gereken voltaj katlanarak artıyor. Örneğin 3.9 GHz'den 4 GHz'e çıkmak için 0.05V arttırman gerekiyorsa 4'den 4.1'e çıkmak için fazladan 0.1v bile gerekebilir. Bunu düşünerek en düşük voltajla en yüksek frekansa çıkmaya çalış. "Cidden 0.1 GHz için fazladan bu kadar voltaja değer mi?" Diye sor kendine.

En basit şekilde overclock bu. İmzama bakarak vdrop gibi daha karmaşık işlere de girişebilirsin. Sorun olursa sormaktan çekinme.

İmzandaki arapça yazıyı çevirdim ve inşallah çeviri yanlış yapmıştır.

İşlemci frekansını belirleyen etmen CPU core ratio değeridir. O değere yazdığın sayıyı 100'le çarparsan işlemci frekansının MHz cinsinden değerini elde edersin. Mesela 39 yazarsan 3.9 GHz olur işlemcin gibi.

CPU core voltage veya VCORE değeri de işlemci çekirdeklerine giden voltajı ayarlar. Yüksek frekanslara çıkmak yüksek voltaj gerektirir.

Çeşitli kaynaklarda çeşitli insanlar farklı değerler veriyor maksimum güvenli voltaj hakkında. Bazıları soğutabilirsen 1.45V sorun olmaz diyor, bazıları Ryzen 1000'de olduğu gibi 1.425V'un üstü aşındırma yapar diyor bazıları Ryzen 1000 14nm olduğu için voltaja daha dayanıklıydı, 12nm işlemciler için 1.4V'u görmek riskli olur diyor. Bana sorarsan uygun voltajda bırak. Yani frekansı her 0.1 GHz arttırdığında başka bir 0.1 GHz artış için gereken voltaj katlanarak artıyor. Örneğin 3.9 GHz'den 4 GHz'e çıkmak için 0.05V arttırman gerekiyorsa 4'den 4.1'e çıkmak için fazladan 0.1V bile gerekebilir. Bunu düşünerek en düşük voltajla en yüksek frekansa çıkmaya çalış. "Cidden 0.1 GHz için fazladan bu kadar voltaja değer mi?" diye sor kendine.

En basit şekilde overclock bu. İmzama bakarak VDROP gibi daha karmaşık işlere de girişebilirsin. Sorun olursa sormaktan çekinme.
şunu sormak istiyorum biosa girince 3.9 ghz e aldım voltajı kaçtan başlatıcam yada disable etmem bir ayar var mı bunu sormak istiyorum genelde gigabyte yazısı kalıyor yada mavi ekran alıyorum
Overclock a biraz uzağım Gigabyte anakart BIOS'u da çok karışık geldi ASUS, MSI'a göre.
şuan güncel olarak değerlerim böyle sizce nasıl bir yol izlemeliyim hangi değerleri denemeliyim

Dosya Ekleri

• 12312.png
    12312.png
    174,1 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı