Çözüldü 1600 AF OC yaparken fazla güç çekiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ehweniscer

Hectopat
Makaleler
1
Elimde 1600 AF işlemci var OC yapayım dedim kendi Boost hızı olan 3.7 GHz için sabitledim 1.3v için ve 95W'ı gördü. 3.9 için denedim 105W çok rahat buluyor ne yapmam gerekir? Anakartım ASUS TUF B450M Pro s.

1638695757409.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Aklımda işlemci satıp 3600 aramak ya da sağlam bir sıvı soğutma alma fikri var sadece işlemcim bana yetiyor ama sınırlarını zorlamak istiyorum.

Sağlam sıvı soğutmalar bayağı pahalı oldu, sağlam hava soğutma ile iş görmeyi deneyebilirsin.

3600 arıyorsan yine silikona dikkat et, silikonlarında 2020 2021 ile alakalı bir durum vardı sanırım 2021 üretimi olanların silikonu daha iyiydi; yalan olmasın ama böyle hatırlıyorum. Sıfır alacaksan alma bu arada, direkt overpriced derecesine çıktı artık çoğu AMD işlemci. İkinci el bak ama satıcının silikon kalitesi hakkında bilgisi ne kadar iyi olur bilmem.
PBO ve CPB'yi kapattım ve 1.33v girdim frekansı 3.7GHz yaptım.

1.33v 3.7GHz için fazla, ben 1.12v ile 4.125GHz alabiliyorum. Tabii silikon farkı gibi etkenler bunda rol oynuyor ancak sen de deneyebilirsin eğer işlemcinin silikonu iyi ise.

Ryzen Master'dan iyice dene bunu, sonra en iyi sıcaklık/performans dengesini oturttuğunda o ayarı BIOS'a geçir.

1.33v 3.7GHz için fazla, ben 1.12v ile 4.125GHz alabiliyorum. Tabii silikon farkı gibi etkenler bunda rol oynuyor ancak sen de deneyebilirsin eğer işlemcinin silikonu iyi ise.

Ryzen Master'dan iyice dene bunu, sonra en iyi sıcaklık/performans dengesini oturttuğunda o ayarı BIOS'a geçir.

Hocam senin silikon platin galiba😃 benimki bronz bile değil 3.9 için 1.32V'nin altına inemiyorum.🙁

Hocam senin silikon platin galiba😃 benimki bronz bile değil 3.9 için 1.32V'nin altına inemiyorum.🙁

O zaman soğutmanı iyi tutman lazım, silikon farkı etkileyebiliyor ne yazık ki.

105W falan çekmesi sorun değil, önemli olan işlemcinin yaptığı işi yaparken onu soğuk tutmak. Gerçi sen maksimum 75 görmüşsün sanırım resimden onu gördüm, ideal sayılır bir bakıma.

O zaman soğutmanı iyi tutman lazım, silikon farkı etkileyebiliyor ne yazık ki.

105W falan çekmesi sorun değil, önemli olan işlemcinin yaptığı işi yaparken onu soğuk tutmak. Gerçi sen maksimum 75 görmüşsün sanırım resimden onu gördüm, ideal sayılır bir bakıma.

Aklımda işlemci satıp 3600 aramak ya da sağlam bir sıvı soğutma alma fikri var sadece işlemcim bana yetiyor ama sınırlarını zorlamak istiyorum.

Geri
Yukarı