1600 MHz bellekler 800 MHz'de çalışıyor

Fatihunal

Hectopat
Öncelikle merhabalar,

Elimde 2 tane 4 GB'lık G.Skill DDR3 1600 MHz RAM var hızı 1600 MHz olması gerekirken resimde gördüğünüz gibi 800 MHz'de çalışmakta BIOS'tan RAM frekansını 800'den 1600'e aldım fakat hala 800 olarak gözüküyor. Çözümünü bulamadım yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa yardımlarınızı bekliyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (112).png
    Ekran Görüntüsü (112).png
    43,3 KB · Görüntüleme: 53
Bu rehbere göz gezdirebilirsin
Çift kanal çalıştığı için öyle gözükür, o değeri 2 ile çarpacaksın bir problem yok.
Bence alakası yok benimde ramlerim 3200Mhz çift kanal BIOS'tan düzenleme yapması lazım. İlk aldığımda 2133Mhz'di ben kendim BIOS'tan 3200Mhz çektim.

Yanlış hatırlamıyorsam 1903 güncelleme sonrası o ekranda bellek hızının yarısı görünmeye başladı benimde 1600mhz şeklinde görünüyor sorun yok kardeşim

Yanlış bilgilendirme yapmayın. XMP profiller açın ve rehberlere göz atın.
Bazı Windows 10 sürümlerinde görev yöneticisinde ram hızının yarısı gözüküyor, yanlış bilgilenirdirme ile itham edeceğine biraz araştırmanı tavsiye ederim.

Bazı Windows 10 sürümlerinde görev yöneticisinde RAM hızının yarısı gözüküyor, yanlış bilgilenirdirme ile itham edeceğine biraz araştırmanı tavsiye ederim.

Hocam araştırın diyorsunuzda Windows 10 kullanıyorum evet RAM hızım 2666MHz normal seviyede
Technopat'ın sistem toplama videolarının bazılarında BIOS'a girip RAM hızını arttırıyorlar bence araştırma yapması gereken kişi ben değilim.

Çift kanal veya tek kanal olmasıyla alakası yok. DDR kısaltmasının açılımı "Double Data Rate"tir. İki ile çarpılmasının sebebi odur. Tek kanal RAM'iniz de olsa normal hızında çalışır. RAM'inizde sorun yok bu arada.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı