1600 MHz olan RAM 333 MHz görünüyor

WaseLL

Hectopat
RAM
Markasını hatırlamıyorum, Kingston olması lazım. (DDR3 1600 MHz)
SSD veya HDD modeli
Gigabyte 240 GB SSD, 500 GB WD HDD
Ekran kartı
GTX 1050 2 GB OC
Anakart
ASRock N68C-GS FX
İşlemci
AMD FX 6300
Anakartımda takılı DDR3 1600 MHz çift slot 8 GB RAM var. Windows 7 kullanıyordum geçenlerde Windows 10'a formatladım ve oyunlarda gereksiz anlık bir drop olduğunu fark ettim. Görev yöneticisine girdim ve 1600 MHz olan RAM'lerim 333 MHz görünüyor. Olayı anlamdıramadım BIOS'a girdim RAM'ler 500 MHz tarzı bir ayardaydı 800 (1600) MHz'ye çektim. Hala sorun devam ediyor.

Yardım edecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Memory sekmesine de atın.

Bariz bir yavaşlık var sistemde. Oyunlarda vb. RAM'in darboğaz yaptığı anlaşılıyor. spd.pngspd2.pngmemory.png
spd2.png
spd.png
memory.png

Hocam, RAM'ler Dual Channel olarak çalışmıyor. 2-4 olarak arasında boşluk olacak şekilde takıp deneyin. CL değeri resmen uçmuş. 31 olmuş. Bu işlemi fişten çekik olarak yapın.

1645916380120.png

RAM'leri bu şekilde takın (sarı-sarı veya mavi-mavi), bu şekildeyse bile çıkarın tekrar takın fakat dediği gibi bilgisayarın fişini çekip bu işlemleri yapın. Bunlar sorunu çözmezse aynı işlemleri BIOS güncelleyip deneyin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar RAM'leri zaten 2-4 olarak kullanıyorum. Anakartta mavi olan kısımlarda takılı. Daha cuma gününün akşamı RAM'leri temizledim, aynı konuma taktım.
Anakartta olan sarı kısımlar DDR2 olan RAM'ler için.

Anladım hocam. O zaman sıkıntı var. Dual Channel olarak çalışmıyor. Bir de CL değeri 11 olması gerekirken 31. Anakart veya RAM'lerde sıkıntı gözüküyor.

Geri
Yukarı