16000 TL yayın ve edit için sistem önerisi

Peki bu ikilide aynı performansı yakalayabilir miyim? Çünkü zaten açık konuşmak gerekirse ben İntelciyim :DGüven açısından hep daha çok güven vermiştir bana İntel ama uzmanmış gibi de İntel'i savunmam haklı sebeplerle Ryzen'ı tercih etmemi isteyen birinden o yüzden siz performans olarak bir fark olmaz derseniz bu ikiliyi tercih ederim bütçe açısından. Ayrıca kulaklık ve mikrofonun acelesi yok şu an için kasayı bile gelecek ay toplayabileceğim için ekipmana daha sonra bakabilirim. İlk etapta kasa işini kesinleştirmek istiyorum.
İntel fiyat politikası nedeniyle tercih edilmiyordu son zamanlarda. 5800X de performansına göre fiyatı biraz fazla açıkçası. Performansları arasındaki farkı merak ediyorsanız şu videolara bakabilirsiniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ben de biraz dikkatsiz davranmışım, 10700K daha alınabilir gibi duruyor. Çoklu çekirdek konusunda arada biraz fark var fakat 1000 TL'ye farka değeceğini düşünmüyorum. Kuzenim 10700K, RTX 3070, ve Silverstone PF360'lı bir sistem topladı geçen ay, sıcaklık değerleri 75 dereceyi geçmiyor. 5700X olsaydı kesinlikle 5700X derdim fakat 10700K şuan için daha makul.

Ayrıca Ram konusunda parçalardan biraz kısacağımız için şu Ram de gayet iyi olur:

Tek bilgisayardan yayın ve render yapacaksanız 12c altına düşmeyin derim. En kötü 3900X alın.

(Kasa siyah modeli)

(Kasa beyaz modeli)

16.300₺ ediyor. 1080p'de oynayacağınızı belirttiğiniz için 2060S'den daha fazla bir kart koymaya ihtiyaç duymadım, dilerseniz birkaç yerden kısıp 3060 Ti koyabiliriz yine de.

Herkese iyi forumlar ve iyi akşamlar bu ara bilgisayar ve ekipman için çok konu açtım farklı farklı ama hepsini tek bir çatı altında toplayamadım bütçem net değil diye bunun için öncelikle özür diliyorum ve asıl konuya geçiyorum.

Bilgisayara ayırdığım bütçe 16 bin TL ve yayın artı edit işleri için kullanacağım ayrıca çok oyun oynarım oyunlarda da yeni nesil ve çıkacak birkaç nesil oyunlarda da yüksek performans versin istiyorum.

Ekipman olarak şu an bana tavsiyesi gereken ekipmanlar ise; kulaklık, mikrofon, monitör.

Monitöre 2250 TL maksimum olacak şekilde bütçe ayırdım ve 1080P monitör istiyorum oynadığım oyunların çoğu rekabetçi oyunlar olduğu için maksimum FPS'i almak istiyorum.

Kulaklık ve mikrofona ise 1000 TL ayırdım ve kulaklığı kulak içi kulaklık istiyorum ve mikrofon olarak yayında da kullanabileceğim kaliteli bir mikrofon istiyorum.

Şimdiden tavsiye ve yardımlarınız için teşekkürler tekrar iyi forumlar ve iyi akşamlar diliyorum.
Üzücü bir durum gerçekten ben 3.5 sene sistem toplarken böyle değildi bu forum...
Hocam bu bütçeyle alacağınız sisteme 2K bir monitör yakışır. Bence i7 10700K ve 3070 li bir sistem toplanabilir.

İntel fiyat politikası nedeniyle tercih edilmiyordu son zamanlarda. 5800X de performansına göre fiyatı biraz fazla açıkçası. Performansları arasındaki farkı merak ediyorsanız şu videolara bakabilirsiniz:

Ben de biraz dikkatsiz davranmışım, 10700K daha alınabilir gibi duruyor. Çoklu çekirdek konusunda arada biraz fark var fakat 1000 TL'ye farka değeceğini düşünmüyorum. Kuzenim 10700K, RTX 3070, ve Silverstone PF360'lı bir sistem topladı geçen ay, sıcaklık değerleri 75 dereceyi geçmiyor. 5700X olsaydı kesinlikle 5700X derdim fakat 10700K şuan için daha makul.

Hocam bu bütçeyle alacağınız sisteme 2K bir monitör yakışır. Bence i7 10700K ve 3070 li bir sistem toplanabilir.
Render işlerine gireceğim ve yayın açacağım için oynadığım oyunlarda çoğunlukla rekabetçi olduğu için 2K monitörü şu an düşünmüyorum ileride alacağım mutlaka ama şu an değil. Ayrıca render ve yayın için Ryzen serisi işlemciler daha iyi diye bildiğimden İntel düşünmemiştim biraz önce arkadaş bahsedene kadar çok yardımcı oldu dünden beri bana son attığı videoda da 10700K ve Ryzen 5800X arasında beklediğimden daha az fark o yüzden 10700K'ya dönmeyi düşünüyorum şu an 16000 TL'yi kesinlikle geçmek istemiyorum bütçede mümkün olduğu kadar da altında tutmak istiyorum. 3070'ten aşağı bir kart da takmak istemiyorum açıkçası böyle bir sistem toplama şansını muhtelemen ilk ve son kez elde ediyorum takmışken en az 3070 ekran kartı takmak istiyorum.
Tek bilgisayardan yayın ve render yapacaksanız 12c altına düşmeyin derim. En kötü 3900X alın.

(Kasa siyah modeli)

(Kasa beyaz modeli)

16.300₺ ediyor. 1080p'de oynayacağınızı belirttiğiniz için 2060S'den daha fazla bir kart koymaya ihtiyaç duymadım, dilerseniz birkaç yerden kısıp 3060 Ti koyabiliriz yine de.
3070'den aşağı bir kart düşünmüyorum hocam dile kolay az bir para değil tekrar sıfırdan bir kasa toplamak için bu kadar paraları getiremem bir araya bir daha mesleğimi Avrupada yapma şansım olmadığı sürece :D

Ayrıca Ram konusunda parçalardan biraz kısacağımız için şu Ram de gayet iyi olur:
75 derece o kadar yoğun soğutmaya falan çok değil mi ya işlemci için? Ya da ben mi yanlış biliyorum stabil bir 75 derece işlemciyi vaad ettiği kadar uzun seneler götürebilir mi böyle yeni bir işlemci de?

Render işlerine gireceğim ve yayın açacağım için oynadığım oyunlarda çoğunlukla rekabetçi olduğu için 2K monitörü şu an düşünmüyorum ileride alacağım mutlaka ama şu an değil. Ayrıca render ve yayın için Ryzen serisi işlemciler daha iyi diye bildiğimden İntel düşünmemiştim biraz önce arkadaş bahsedene kadar çok yardımcı oldu dünden beri bana son attığı videoda da 10700K ve Ryzen 5800X arasında beklediğimden daha az fark o yüzden 10700K'ya dönmeyi düşünüyorum şu an 16000 TL'yi kesinlikle geçmek istemiyorum bütçede mümkün olduğu kadar da altında tutmak istiyorum. 3070'ten aşağı bir kart da takmak istemiyorum açıkçası böyle bir sistem toplama şansını muhtelemen ilk ve son kez elde ediyorum takmışken en az 3070 ekran kartı takmak istiyorum.

3070'den aşağı bir kart düşünmüyorum hocam dile kolay az bir para değil tekrar sıfırdan bir kasa toplamak için bu kadar paraları getiremem bir araya bir daha mesleğimi Avrupada yapma şansım olmadığı sürece :D

75 derece o kadar yoğun soğutmaya falan çok değil mi ya işlemci için? Ya da ben mi yanlış biliyorum stabil bir 75 derece işlemciyi vaad ettiği kadar uzun seneler götürebilir mi böyle yeni bir işlemci de?
Hocam gpu tercihiniz 3070 se bence 170hz 0.5ms 27" Gigabyte monitör vardı ona bakın derim bi çünkü bu donanıma fhd yakışmayacak.

Hocam gpu tercihiniz 3070 se bence 170hz 0.5ms 27" Gigabyte monitör vardı ona bakın derim bi çünkü bu donanıma fhd yakışmayacak.
https://www.hepsiburada.com/acer-ni...d-curved-monitor-um-he0ee-x01-p-HBV0000103LRV bu monitör daha başarılı değil mi sizce bu attığınıza göre rekabetçi oyunlar açısından?

2K Ultra ayarlarda RTX açıkken 75 derece 95W TDP'li bir işlemci ve 220W TDP'li bir ekran kartı için gayet normal bence, en üst performansta çalışıyor nasıl olsa. 90 derece üstü anormal sayılıyor zaten.
Son olarak karışıklık olmasın diye sistemi baştan topluyorum:

https://www.hepsiburada.com/acer-ni...d-curved-monitor-um-he0ee-x01-p-HBV0000103LRV bu monitör daha başarılı değil mi sizce bu attığınıza göre rekabetçi oyunlar açısından?
Yukarıdaki monitör ile bizim seçtiğimiz monitör arasında yaklaşık 1800 TL fark var, görüntü kalitesi iyi olsa bile rekabetçi oyunlarda yüksek hz oyunlarınızı daha fazla etkileyecektir.

2K Ultra ayarlarda RTX açıkken 75 derece 95W TDP'li bir işlemci ve 220W TDP'li bir ekran kartı için gayet normal bence, en üst performansta çalışıyor nasıl olsa. 90 derece üstü anormal sayılıyor zaten.
Son olarak karışıklık olmasın diye sistemi baştan topluyorum:

Yukarıdaki monitör ile bizim seçtiğimiz monitör arasında yaklaşık 1800 TL fark var, görüntü kalitesi iyi olsa bile rekabetçi oyunlarda yüksek hz oyunlarınızı daha fazla etkileyecektir.
buraya sadece sıvı soğutma ve ekran kartı ekleyeceğiz artık sistemin bu hali gayet yeteli bence aynı şeyleri karşılayan daha ucuz bir ram bulursam onu değiştiririm anca daha fazla oynamam bu son attığınız sistemi. Buna sıvı soğutma ve ekran kartı eklendiğinde 16bini geçmemesi için de elimden geldiği kadar uğraşacağım :D

Buraya sadece sıvı soğutma ve ekran kartı ekleyeceğiz artık sistemin bu hali gayet yeterli bence aynı şeyleri karşılayan daha ucuz bir ram bulursam onu değiştiririm anca daha fazla oynamam bu son attığınız sistemi. Buna sıvı soğutma ve ekran kartı eklendiğinde 16bini geçmemesi için de elimden geldiği kadar uğraşacağım :D
Sıvı soğutmayı paylaşmayı unutmuşum, kusura bakmayın. Ram konusunda daha ucuza alternatif bir ram bulamadım, hepsi 3600 MHz CL18 veya 3200 MHz CL16. Hepsini topladığımızda 10200 TL civarı tutuyor, indirimlerle 9500 lira civarına bile düşebilir. Her hafta Cuma akşamı Gaming Gecesi oluyor, alacağınız parçalardan biri indirime girerse oradan alabilirsiniz. Monitör ve çevre birimlerine ayırdığınız bütçeden artanlarla da kasayı geliştirebilirsiniz.

Sorunuz olursa tekrar beni etiketleyebilirsiniz, memnuniyetle cevaplarım.

Tabii.
Teşekkürler hocam, Cloud 2 bana da baya mantıklı geldi.
Bu arada malum forum sitesinde size hocam diyen bendim, profilime mesaj yazmışsınız görmemişim kusura bakmayın :D

Yeni konular

Geri
Yukarı