1600X yüksek sıcaklık değerleri

onapay

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Gskill 8x3200 cl16 3200 MHz
Anakart
Msi x370 gaming pro karbon
Merhaba arkadaşlar,

Sistemimle alakalı ilk defa yaşadığım bir problemi aktarmak istiyorum.

AMD Ryzen 1600X -X370 -GTX1080 ve 8x2 3200 MHz'li 4 yıl önce topladığım bir bilgisayarım var.

1.5 yıl önceye kadar 120mmlik bir hava soğutma kullanıyordum ve aşırı ısınma problemleri ve işlemcini 85 derece üzerine çıkması durumlarından dolayı yeni bir 360mmlik SilverStone hava soğutma sistemine geçtim ve en aşırı yükte de 58 C'yi geçmeyen bir sıcaklık değerlerim vardı.

Yaklaşık 1 ay önce bazı oyunlarda FPS düşmesi ve 1-2 kere de kapanma durumuyla karşılaştım. MSI Afterburner ile baktığımda işlemcimin MHz değerlerinin bilgisayar açıldıktan bir süre sonra 400-500 civarına geldiğini fark ettim ve CPU hardware monitöre baktığımda packAge Node sıcaklığının 80-90 dereceler olduğunu fark ettim. Çok uzun süre geçmeden de PC kapanmaya başlıyor. Rutin olarak 7-8 ayda bir genel bir PC temizliği yapardım bu yılda gerekli olduğunu düşünüp tüm fanlarımı işlemci termalimi adan Z ye temizledim. Bilgisayarı açtığımda package Node değerinin 70 derecelere indiğini ve 3700 MHz de sistemim çalıştı, lakin bir yarım saat içinde önce MHz hızım 3400'lere düştü.

Birkaç oyunla test ettiğimde bir süre kullanımdan sonra tekrar 1000 MHz ve altına düşüyor ve daha sonrasında sistem shutdown oluyor. Herhangi bir şekilde overclock ta hiç yapmış değilim. CPU hardware monitörden baktığımda da package nodun 80 derecelere geldiğini gördüm ve enterasan bir şekilde işlemci sıcaklıkları 75 derece genelde ve CPU Core Voltage değeri 0.8'e düşüyor. Sıvı soğutma fanları çalışıyor gözüküyor. Normalde a-XMP profilim profile 2 deydi onu kapattım Game Boost kapalı Ama bir süre kullanımdan sonda PC kapanıyor. Hatta iyi soğuduktan sonra işlemci BIOS ayarlarından a-XMP ve gameboost enable aktif edince de PC hiç açılmıyor çat kapatıyor kendini. Soğuyunca BIOS'tan bu ayarları disable edip tekrar PC'yi açabiliyorum. Açıkçası sıvı soğutmamın garantisi olduğu için teknik desteğe yolladım haber bekliyorum.

Problemimi özetlemeye çalıştım sizlerin bu konu hakkında bir yorumunuz var mıdır? Teşekkürler.

Son düzenleme:
Bence 3 sebep olabilir:
Soğutucu tam oturmuyordur.
Sıvı soğutmanın pompası çalışmıyordur.
İşlemcinin IHS'i ile arasındaki lehim ayrılmıştır.

İşlemciyi başka bir sistemde test edebilirseniz, durumu daha iyi anlayabilirsiniz. Frekans düşüşünde daha önce benzer bir senaryo bende yaşamıştım, anakart kararsız çalışıyordu. Ne kadar işlemciden şüphelensem de sorun anakart da çıkmıştı.

Bence 3 sebep olabilir:
Soğutucu tam oturmuyordur.
Sıvı soğutmanın pompası çalışmıyordur.
İşlemcinin IHS'i ile arasındaki lehim ayrılmıştır.
Selam Kadir ,

Açıkcası 2 kere termal değişimi yaptım çok kontrol ettim soğutucu tam oturuyor sonuna kadar vidalarım sıkılı, pompa fanından şüpheleniyorum o yüzden servise yolladım . IHS derken orayı tam anlamadım .

İşlemciyi başka bir sistemde test edebilirseniz, durumu daha iyi anlayabilirsiniz. Frekans düşüşünde daha önce benzer bir senaryo bende yaşamıştım, anakart kararsız çalışıyordu. Ne kadar işlemciden şüphelensem de sorun anakart da çıkmıştı.
İşlemciyi test edecek çevremde bir PC bulamadım ama denemeye çalışacağım . Eğer zaten soğutucu da problem yok derlerse Sırasıyla anakart ve işlemci den şüphelenicem. Power supply böyle problemlere yol açar mı peki ? Bu arada sistemin diğer tüm ekipmanların sıcaklık değerleri vs herşey gayet iyi , Açıkcası işlemci upgrade edesim vardı son bios beta sürümüyle ryzen 5000 serisi de destekliyor . X370 iyi bi anakart şimdi problem işlemci çıksa daha çok sevineceğim :)

Son düzenleme:
IHS, işlemci üzerindeki metal plaka. Güç kaynağından olacağını pek düşünmüyorum. Bütün bağlayıcılık anakart üzerinde olduğu için en çok sıkıntı oradan çıkıyor.

IHS, işlemci üzerindeki metal plaka. Güç kaynağından olacağını pek düşünmüyorum. Bütün bağlayıcılık anakart üzerinde olduğu için en çok sıkıntı oradan çıkıyor
Anakart mi işlemci mi dersen bir ryzen 5600x alasım vardı umarım işlemci çıkar her ikisini almak istemiyorum :/// tabi en karlısı soğutucu bozuksa ve değişimden sonra düzelirse upgrade işlemini biraz geç erteleyebilirim . Açıkcası x570 anakartları çok pahalı geldi … Aslında nihai amacım 1-2 yol sonra amd5 ddr5 Li sistemlere geçmekti . Hayırlısı olsun .

Anakart mi işlemci mi dersen bir ryzen 5600x alasım vardı umarım işlemci çıkar her ikisini almak istemiyorum :/// tabi en karlısı soğutucu bozuksa ve değişimden sonra düzelirse upgrade işlemini biraz geç erteleyebilirim . Açıkcası x570 anakartları çok pahalı geldi … Aslında nihai amacım 1-2 yol sonra amd5 ddr5 Li sistemlere geçmekti . Hayırlısı olsun .
Sorunu anlayabildin mi?

Geri
Yukarı