E7500 Yüksek Sıcaklık Değerleri

Riqhtful

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
CPU: Intel Core 2 Duo E7500 2.93 GHz

Boştayken: 70-80
Oyun oynarken: 92-100

Benim şüphelendiğim şey fanlarda olan tozlar, temizlersem bu sıcaklığı değer bir nevi düşer mi?

Bir sorum daha olacaktı.

Masaüstü bilgisayarlarında işlemci 100 derece veya daha üstlük bir sayılara çıkarsa sistem kendini kapatır mı?

Bekliyorum yorumlarınızı.

Son düzenleyen: Moderatör:
100 Derece üstüne çıkarsa evet sistem kendini otomatik koruma amaçlı kapatır.
Sıcaklık değerlerin çok kritik ve ciddi.
Sistem en son ne zaman temizlendi?
Kasa içinden net ve yakın fotoğraf atabilir misiniz?

En son bugün bir gelişigüzel temizledim fön makinesi ile haftaya daha hazırlıklı bir temizlik yapacağım.

Şuan foto atamam gece olduğunda çalışma masasını çekecem falan filan baya bir gürültülü iş.
Benim sistemin kapatmamasının sebebi ne?

Bu ısı değerlerinde sistemin çalıştırılması doğru değil.
Hem ddüzgün performansta çalışmaz hem de özellilke işlemci açısından çok riskli. Yanabilir.
Çokları işlemci fanını anakart kasadayken monte ediyor. Ben bu davranışı özellikle eski soğutmalarda doğru bulmuyorum. İşlemci fanı slotları bazen oturmuyor bu da soğutucunun işlemciye basmamasına neden oluyor.
Eğer soğutucu fan anakart kasada takılı iken talıkmış olsa dört kilidin düzgün oturduğu denetlenmiş olabilecek.
Ben olsam anakartı kasadan çıkartırdım. Fanı, soğutucuyu ve işlemciyi tertemiz yapar, sonra orta sevye macunla güzelce ve sakince, yaptığımı denetleyerek montajlardım.
Böylece o sistem ısısı boşta 45 dereceyi geçmezdi.

Anladığım kadarıyla eski bir sistemin var. Bende 5 ay öncesine kadar E6500 kullanıyordum. Vereceğim tavsiye şudur. Kasayı tüm fanları güzelce temizleyin. Ardından işlemcinin ve ekran kartınız varsa ekran kartının termal macununu yenileyin. Yan kapak açık şekilde kullanmanız yararlı olabilir. Eski bir sistem olduğu için kasada hava sirkülasyonu kötüdür muhtemelen. Bu dediklerimi yaparsanız. Yük altında sıcaklık 70-80 arası olacaktır.

Mantıklı ama bir sıkıntı var. Bugün temizledim bilgisayarı gene ayrı derece seyir ediyor. Ekran kartında sanırsam bir problem yok oyunda 53 derece. Kapak açılı tutmak belki bir nevi işime yarayacak diye düşünüyorum.

Termal macun hiç kullanmadım bir şey daha farkettim bilgisayarımda 4 fanım var. Güç kaynağı fanı çalışıyor, işlemci fanı çalışıyor, ekran kartı fanı çalışıyo ama bir fan var orda güç kaynağının altında ama o çalışmıyor sebebi bu olabilir mi?
HW monitor yada BIOS'dan bakılıyor

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı