165 Hertz monitörü 60 Hertz'de kullanınca ghosting olması normal mi?

VA panellerin HDR performansı ve kontrast değeri daha iyi oluyor. IPS'in görüş açısı avantajı olsa da şahsen VA tercih ederim. 60 Hz'de daha başarılı monitörler var sanırım, alırken performansına bakıp karar vermek lazım.

VA panellerin HDR performansı ve kontrast değeri daha iyi oluyor. IPS'in görüş açısı avantajı olsa da şahsen VA tercih ederim. 60 Hz'de daha başarılı monitörler var sanırım, alırken performansına bakıp karar vermek lazım.

Giriş seviyesinde, ucuz performanslı bir VA forumda bile görmedim.

Yüksek Hz'li bir monitörü düşük Hz'ye çektiğinde gecikme süresinde artış meydana gelir.
frekans düştüğü için tepkime artar.
Haliyle ghosting ve overshoot kaçınılmazdır.
Panelin IPS ya da VA olması bu durumu değiştirmiyor.
Konuyu panele dayamayın.
Düşük frekansta tepkimedeki gecikmeyi absorde edebilmek zor iştir.

Panel tipine göre gecikme suresi farklı oluyorya belki ondan demişlerdir dediklerin açılan konun özeti dır.

En iyisini yapmışsın. Doğru karar. 👍
VA paneller 120 Hz de fena çalışmaz.

Konuyu panele dayayan bence yok, siz gölgelenme yapan bir IPS veya TN panel gördünüz mü ya da OLED? Ben görmedim ve orada onu söyledim. Yoksa her panelde 60 Hz değerine düşürürsen gecikme süresinde artış veya tepkime artabilir o panele bağlı değil elbette.

Abi bilgisayarım LG 24GN60R-B, dün geldi, Xbox'ta oynuyorum, gölgelenme fasterda oluyor, Fast 120 Hz'de olmuyor ama Fast 60 Hz'de gölgelenme var az. İps

Evet, 165Hz desteklerken neden 60Hz kullanılsın ki?
Sebebi çok basit adaptif sync açıktır ve ekran kartın o oyunda 60hz alamıyordur. Rtings ve Monitors Unboxed özellikle en yüksek hertz de değil 60 120 gibi bazı ara hertz de de tepki süresi testi yapıyor sırf adaptif sync de resim bozuluyor mu görülsün diye.

Yeni konular

Geri
Yukarı