165 Hz monitör akıcı görünmüyor

Sabah monitörümü 59 Hz kullandığımı fark ettim ve 165 Hz yaptım. Cold War'a girdim ve aşırı akıcı geldi. Şimdi tekrar girdim ve eskisinden daha yavaş hale geldi ve sanki 40 FPS alıyormuşum gibi geldi. Akıcı olmamasının nedeni FPS değil çünkü oyunda 80 FPS altı görmüyorum. Neden böyle olmuş olabilir? Masaüstünde herhangi bir sıkıntı yok kaymak gibi ama oyunda 80 FPS alamama rağmen 40-30 FPS alıyorum gibi geliyor.

Hocam 80 FPS ile 165 FPS arasında büyük fark var. Yanlış anlamadıysam, oyun içi 80 FPS ve üstü alamazsan maalesef 165 Hz anlamı kalmıyor. Umarım doğru anlamışım mevzuyu. Yani 240 Hz monitörün var diyelim 100 FPS bile akıcı gözükmez, çünkü monitör 240 FPS yenileme hızına sahip olunca, 100 FPS ile 240 FPS arası dağlar kadar bir fark olduğu için, gözün bu durumu kasıyormuş gibi görür.

Hocam 80 FPS ile 165 FPS arasında büyük fark var. Yanlış anlamadıysam, oyun içi 80 FPS ve üstü alamazsan maalesef 165 Hz anlamı kalmıyor. Umarım doğru anlamışım mevzuyu. Yani 240 Hz monitörün var diyelim 100 FPS bile akıcı gözükmez, çünkü monitör 240 FPS yenileme hızına sahip olunca, 100 FPS ile 240 FPS arası dağlar kadar bir fark olduğu için, gözün bu durumu kasıyormuş gibi görür.
Doğru anlamışsınız ama hocam sabah neden aşırı akıcı oldu. Eminim aşırı bir fark vardı ortada, aşırı akıcıydı. Bazı ayarları yükselttim fps 80 küsür oldu bunun bir etkisi var mıdır? Akıcı geldiği zaman 90-100 fps arası alıyordum.

Doğru anlamışsınız ama hocam sabah neden aşırı akıcı oldu. Eminim aşırı bir fark vardı ortada, aşırı akıcıydı. Bazı ayarları yükselttim FPS 80 küsur oldu bunun bir etkisi var mıdır? Akıcı geldiği zaman 90-100 FPS arası alıyordum.

Tamamen göz alışkanlığı. Yakında masaüstün de farenizi sağa sola hareket ettirdiğiniz zaman akıcı bulamayacaksınız. Akıcı olacak fakat siz alıştığınız için, bu durumu ilk kullandığınız güne göre daha az hissedeceksiniz. Örneğin ben 144 Hz kullanıyorum bana 90 FPS ve altı kasıyormuş gibi gözüküyor. Ama 120 FPS civarı alınca tadından yenmez.

Tamamen göz alışkanlığı. Yakında masaüstün de farenizi sağa sola hareket ettirdiğiniz zaman akıcı bulamayacaksınız. Akıcı olacak fakat siz alıştığınız için, bu durumu ilk kullandığınız güne göre daha az hissedeceksiniz. Örneğin ben 144 Hz kullanıyorum bana 90 FPS ve altı kasıyormuş gibi gözüküyor. Ama 120 FPS civarı alınca tadından yenmez.
Yani hocam şu an akıcı fakat göz alışkanlığından dolayı akıcı gelmiyor. Doğru mu anladım ?

Yani hocam şu an akıcı fakat göz alışkanlığından dolayı akıcı gelmiyor. Doğru mu anladım?

Hocam FPS olayını anladıysanız göz alışkanlığı için söyle söyleyeyim. Göz alışkanlığı için uzun süre kullanmanız lazım. Eğer yeni aldıysanız gözünüz akıcılığı hisseder. Ama sizin oyunda akıcı olmuyor dediğiniz olay anlattığım FPS durumu yüzünden dolayı, yani sisteminiz sorunlu değil belirteyim. Göz alışkanlığını anlamanız için daha iyi bir örnek vereyim. Örneğin siz yeni bir monitör alırsanız ileride, şu an kullandığınız monitör 165 Hz, ileride 280 Hz bir monitör alırsanız, size akıcı gelen 165 Hz artık akıcı gelmeyecektir. Çünkü 280 Hz ile 165 Hz arası büyük bir FPS farkı var. Bu durumu göz hisseder. Bahsettiğim göz alışkanlığı bu.

Hocam FPS olayını anladıysanız göz alışkanlığı için söyle söyleyeyim. Göz alışkanlığı için uzun süre kullanmanız lazım. Eğer yeni aldıysanız gözünüz akıcılığı hisseder. Ama sizin oyunda akıcı olmuyor dediğiniz olay anlattığım FPS durumu yüzünden dolayı
Peki hocam ayarları kısıp 100-110 fps arası yapsam akıcı gelir mi ?

Yeni konular

Geri
Yukarı