165 Hz VA panel monitör önerisi

yaptığım araştırmalar sonucu kendi çıkarımım ve internet cafede IPS panel deneyimim olduğu için ben bu düşüncemi doğruluyorum göz rahatsızlığına bağlamamak lazım

Arabalarda markayı modele göre ezemeyeceğimiz veya yüceltemeyeceğimiz gibi monitörlerde de aynı durum geçerli. Panel türü en bilindik şey olduğu için herkes paneli IPS alınca veya istediğini alınca çok iyi olacak sanıyor. Ghosting'inden tut ölü pixeline kadar bir sürü sorun da çıkabilir. Kronik sorunlu bir sürü monitör var piyasada. Bence konu hakkında bilgi sahibi birinin yorumunu dinleyin veya @P R O F O U N D hocam görünce iyi bir monitör önerir, onu bekleyin.

Arabalarda markayı modele göre ezemeyeceğimiz veya yüceltemeyeceğimiz gibi monitörlerde de aynı durum geçerli. Panel türü en bilindik şey olduğu için herkes paneli IPS alınca veya istediğini alınca çok iyi olacak sanıyor. Ghosting'inden tut ölü pixeline kadar bir sürü sorun da çıkabilir. Kronik sorunlu bir sürü monitör var piyasada. Bence konu hakkında bilgi sahibi birinin yorumunu dinleyin veya @P R O F O U N D hocam görünce iyi bir monitör önerir, onu bekleyin.
Ghosting olması yüksek ve soluk bir panel istemek de garip, siyahları iyi veriyor va panel ancak asla buna değmez, İPS varken diğer panellere bakmak bile mantıksız dostum.
Yani sizin önerilerinizden çıkarımım şu oluyor VA panelde ölü piksel ve ghosting yaşama olasılığım IPS panele göre yüksek bunu göz önünde bulundurarak seçim yapmamı öneriyorsunuz doğru mudur?

Bu monitör veya Samsung'un Odyssey G3 modeli arasında git gel yaşıyorum.

Buyurun mesela. O monitörün kronik sorunu mevcut. Örnek olarak bir konu, internette arama yaparak daha fazla sonuç görebilirsiniz.

Yani sizin önerilerinizden çıkarımım şu oluyor VA panelde ölü piksel ve ghosting yaşama olasılığım IPS panele göre yüksek bunu göz önünde bulundurarak seçim yapmamı öneriyorsunuz doğru mudur?

Evet, ayrıca hocam çoğu monitörde artık mavi ışık koruması bulunuyor, eğer gözümü yormasın diyorsanız onu kademeli şekilde açabilirsiniz. Tam istediğiniz gibi olur.

Buyurun mesela. O monitörün kronik sorunu mevcut. Örnek olarak bir konu, internette arama yaparak daha fazla sonuç görebilirsiniz.

Evet, ayrıca hocam çoğu monitörde artık mavi ışık koruması bulunuyor, eğer gözümü yormasın diyorsanız onu kademeli şekilde açabilirsiniz. Tam istediğiniz gibi olur.
Bu yorumları gördüm ama bu monitör ve asus curved modelini alırsam eğer kendim test edip alacağım mağazadan ona güveniyorum biraz ama kafam çok karıştı :/

Yani hocam size kalmış ne alacağınız tabii ki. Sizin için eski konulara baktım, tam istediğiniz gibi bir monitör var. Monitör hakkında bilgili hocalarım önermiş zaten. Konu sahibi de almış, gayet beğenmiş. Buyurun, isterseniz bir göz atın. Bu fiyata en iyisi gibi gözüküyor görüntü, renk anlamında.

Bu bütçedeki monitörlerde kullanıcı için görüntü önemliyse HDR'den çok renge bakılır çünkü bu fiyatlardaki modellerin HDR performansı tatmin edici olmaz. Renk için en önemli standart da DeltaE renk hassasiyetidir. Ne kadar düşük olursa o kadar iyi. Bu sıralar çok önerdiğimiz AOC 24G2SPU/BK modelindeki DeltaE renk hassasiyeti değeri kalibrasyondan önce 1.66 kalibrasyon sonrası 0.89. Gayet iyi rakamlar çünkü muadillerinden çok daha üstün. Mesela Acer Nitro XV242YP modelinde bu değer 2'den yüksek. Test etmediğim için tam rakam veremiyorum.

Ayrıca AOC 24G2SPU modelinde de HDR'yi simüle eden bir özellik de vardır, ancak devre dışı bırakmanızı öneririz.

Hocam FPS oynuyorsanız VA asla alınmaz hem yüksek gecikme hem yüksek ghosting oluyor ve G3'lerde aşırı fazla ghosting var ASUS VA monitörlerdede aynı sorun var IPS gözünüzü çok yoruyorsa TN alabilirsiniz.

Neden VA istiyorsunuz burada taş gibi IPS monitör var.

Kendimde kullanıyorum gayet güzel bir monitör ghosting ve ölü piksel gibi sorunları yok

Geri
Yukarı