1650 Ti Laptop için G-Sync gerekli mi?

Berkay544

Hectopat
Daha fazla  
Elimde Ryzen 5 4600H ve GTX 1650 Ti'lı laptop var. Bu laptopum için bir de monitör alacağım. 1080P 144Hz ve IPS panel bir monitör istiyorum. Ama bu monitör için sizce G-Sync çok gerekli olur mu? Çünkü bu önceki belirttiklerime G-Sync ekleyince çok pahalı oluyor uygun fiyatlı G-Sync içeren monitörlere baktığımdaysa ya TN ya da VA panel oluyor, ben de bu panelleri pek istemiyorum. Sizce ne yapmalıyım? G-Sync çok gereken bir şey midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki ekran yırtılmaları monitöre bir zarar verir mi? Ve Freesyncli bir monitör alsam Freesync özelliğini kullanabilir miyim? Yoksa o sadece amd kartlarda mı kullanılıyor?
Ve yaklaşık 2000 tl civarı bir monitör önerebilir misin? IPS ekran olması önemli benim için. Gerisinde sıkıntı yok.

Ekran yırtılmaları sadece görüntünün kaymasından ibarettir. Zararı yoktur. FreeSync teknolojisi AMD ekran kartları için uyumludur. Fakat yazılım ile G-Sync gelebiliyor sanırım. Şöyle bir video var fakat ben izlemedim. Monitör önerisine gelirsek piyasayı pek takip etmedim. F/P monitörleri bilmediğim için öneri yapmam yanlış olur.

Bir de bir şey daha soracağım. IPS panelli curved monitör hiç görmedim genelde hep TN ya da VA panelliler. TN panelin gerçekten kötü olduğunu biliyorum ama peki VA panel nasıldır o alınır mı? Bugüne kadar hep IPS kullandım ama çok fark eder mi?

VA Panel daha çok yüksek yenileme hızları ve düşük tepki süreleri gereken oyunlarda farkını gösteriyor. IPS ise renk skalası ve parlaklık olarak VA panele göre daha iyi.

Bu monitör nasıldır sizce alınır mı?
Bir de şu var alternatif olarak :

İki monitörde güzel gözüküyor. Fakat almadan önce modeli araştırmanızı öneririm. Kronik olarak ışık sızması veya ölü pixel gibi problemler çıkabiliyor. Model adı ile araştırabilirsiniz.

Bir de bir şey daha soracağım. IPS panelli curved monitör hiç görmedim genelde hep TN ya da VA panelliler. TN panelin gerçekten kötü olduğunu biliyorum ama peki VA panel nasıldır o alınır mı? Bugüne kadar hep IPS kullandım ama çok fark eder mi?
Hocam IPS panel renk ve dolgu kısmında en iyisidir. Fakat GTA 5 ve FPS oyunları gibi ağırlarında ise VA.
Bu monitör nasıldır sizce alınır mı?
Bir de şu var alternatif olarak :
Bence bu daha iyi hocam. Fakat IPS isterseniz benim önerim bu:

Önerilerin için teşekkürler. Ama ben şahsen G-SYNC içeren 27 inç ve curved bir monitör istiyorum. O yüzden o tarz bir monitör de önerebilirseniz sevinirim.
Bütçemi biraz arttırdım 2500 e kadar okeyim.
Biraz daha araştırdım da sanırım şu monitörü almam en iyisi olacaktır :

Son düzenleme:

Geri
Yukarı