165Hz Rampage RM-165'i 260Hz'e overclocklamak

Kadir Berk

Centipat
Yer
Rize
Daha fazla  
Meslek
Öğrencilikten Kurtulamadı
Merhaba arkadaşlar. 2 gün önce Evkur'dan bir tane PC ve monitör aldık. (bir hayırlı olsun alırım :))

Bugün overclock ile ilgili araştırma yaparken monitörün bile overclocklanabileceğini öğrendim (Tabii doğruysa.)
Ve ben de deneyeyim dedim.

NVIDIA Denetim Masası'ndan çözünürlük değiştirme bölümüne girdim ve özelleştir butonuna tıkladım.
Özel çözünürlük oluştur butonuna bastım ve yenileme hızı (Hz) bölümünü kademe kademe arttırmaya başladım.
Ve 271Hz'e kadar geldim.
271Hz yapınca ekran gelmedi ve Hz ayarı eski ayarına döndü.
271Hz'te iken monitör 15 saniyede bir gitmeye başladı ve ben de 260Hz'e düşürdüm.

Şimdi size 2 sorum var.
1. Gerçekten monitör 260Hz mi oldu?
2. Bu nasıl olabildi?

Cevaplarınızı bekliyorum.

Ekran Görüntüsü (2).png

TN panelin OC kapasitesi çok yüksek daha iyi VRM yapısı var.

Yok öyle hocam. En fazla 10-15Hz arttırabilirsiniz. Zaten çoğu overclock sonrası görüntüde bozulma dalgalanma falan oluşur. Öyle olsaydı 60Hz monitör alıp 360Hz kullanırdık. Gerçekten o kadar arttığını düşünmüyorum.
Piyasadaki monitör panelleri fabrikaya 60hz de giriyor sonra overclock yapılarak piyasaya sürülüyor.

TN panelin OC kapasitesi çok yüksek daha iyi VRM yapısı var.

Yok öyle hocam. En fazla 10-15Hz arttırabilirsiniz. Zaten çoğu overclock sonrası görüntüde bozulma dalgalanma falan oluşur. Öyle olsaydı 60Hz monitör alıp 360Hz kullanırdık. Gerçekten o kadar arttığını düşünmüyorum.
en fazla 10-15 değil daha fazla yapılabiliyor hatta Technopat da bununla alakalı video çekti ve onlarda 15ten fazla arttırdılar. Bilmeden kesin gibi en fazla şu kadar arttırabilirsiniz yazmayın bence!

Monitörünün 1 Ms tepki süresi var yani 1 Ms içinde pikselin renk değişim hızı sen onu 250 Hz yapsan buda 1000/250=4 Ms frame alırsın senin makinen 250 FPS veremiyor ise bir anlam ifade etmez aksine çok kötü bir deneyim yaşarsın.

Geri
Yukarı