Çözüldü 1660 Super neden PCI-e X4 hızında çalışıyor?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

VENGEANCE ANGEL

Kilopat
Makaleler
1
Yer
ANKARA
Daha fazla  
Meslek
Esnaf
Arkadaşlar dün fark ettim. Ekran kartım PCI-e 3.0 X16 hızında çalışması gerekirken PCI-e 1.1 X4 hızında çalışıyor. Bu normal mi, değilse sebebi nedir?

Not: NVMe diskim yok.

Dosya Ekleri

• 1660s.gif
    1660s.gif
    24,2 KB · Görüntüleme: 30
Çözüm
Uzun uğraşlar sonucu kasamı komple parçaladım. Kafamın hiçbir şekilde algılamadığı, 3 tane yamulmuş LGA pin keşfettim. Bunları düzelttim ve sorun çözüldü.
Alt taraf zaten X4, pin ondan eksik, siz kartı üst tarafa alın, BIOS güncel değilse güncelleyin, güncelse ayarları sıfırlayıp, GPU-Z ile stres başlatıp kontrol edin.
Kart zaten üst tarafta normalde. Ben denemek için alta aldım. Değişen bir şey olmadı.

BIOS güncel değil, son sürüme güncelleyince bilgisayar sürekli mavi ekran veriyor. Son sürümden 1-2 sürüm aşağıdayım. Ayarları sıfırladım yine düzelmedi.

O zaman anakart slotundaki pinlerde bir sorun var, bu slot sorunu kasayı yan yatırıp, karta biraz baskı yapıldığında düzelebiliyor, onun dışında X4 çalışması için bir neden bulamıyorum.

Şu an X16 slotunda kart değil mi?
Olabildiğince baskı yaptım, sök-tak yaptım.
Evet. Hep x16 slotundaydı zaten. Ben pin farkını gör diye o resmi attım. Ve denemek için alttaki slota takmıştım. Normalde zaten hep x16 slotundaydı.

Yeni konular

Geri
Yukarı