1660 Ti F/P Gaming laptop önerisi

"Undervolt" işlemi işlemcinin voltajını düşürmek. Bu sayede ısınmanın önüne geçebiliyoruz. Performansa olumsuz etkisi olmuyor. Hatta işlemci ısınmadığı için "Throttle" yapmıyor ve performansını uzun süre koruyor. Bu sayede performans artıyor.

"Underclock" ise ilk etapta önerilmesine gerek olmayan bir işlem, kısaca işlemcinin maksimum frekansını kısıtlamak. Örnek olarak işlemcim i5 9300H. Turbo ile 4 GHz'e kadar çıkıyor. Ancak ben bunu 3.5 GHz'e sabitledim. Bu sayede ısınma daha az oluyor ama performans düşüyor. Ancak oyunlarda çok fazla fark olmuyor. Bu yüzden sıcaklığın düşmesini seçiyorum.

İki işlem için de ben ThrottleStop uygulamasını kullanıyorum. İki ayara da imkan veriyor ve kullanması oldukça kolay. Ayrıca, yine aynı uygulama bilgisayarı fişten çektiğimde işlemcinin "Turbo Boost" özelliğini kapatıyor. Yani bataryada iken 2.4 GHz maksimum değer oluyor.

Bunlar gibi ayarlar sıcaklıkların düşmesinde etkili ancak "Undervolt" dışındaki işlemler performansa olumsuz etki yapıyor.

Dediğiniz gibi eğer Acer olan model diğerlerinden daha fazla ısınıyorsa tabii ki diğer modellere yönelmek lazım. Ancak ben kendi bilgisayarımı almadan önce yaptığım araştırmalarda çok büyük farklar olmadığını görmüştüm. Olan farklar 1-2 derece civarındaydı ki bu fark arka arkaya yapılan iki test arasında bile olabilir. Bu yüzden çok ciddi farklar yoksa biraz cebi düşünerek uygun modele yönelmek iyi olabilir.

Çok teşekkür ederim bilgilerin için. ''Underclock" kullabilirim performansı kısıtlamadığı sürece ama diğer dediklerin kısıtladığı için pek aklıma yatmadı he film izlerken, nette gezilirken mantıklı ama zaten o işlemleri yaparken ısınmayan laptoplar bunlar. Sadece pile faydası dokunur. Oyun oynarken de performası etkilemeyecek kadar kısılabilir.

Çoğu Laptop markasında kasa mimarisi aynı iken (soğutucu yerleri vs) Acerde bu durum farklı bu farkın Acer için iyi bir soğutmamı yoksa kötü bir soğutmamı sağladığını merak ediyorum. Bu arada kendi kullandığın laptop'u öğrenebilir miyim sakıncası yoksa?

Çok teşekkür ederim bilgilerin için. ''Underclock" kullabilirim performansı kısıtlamadığı sürece ama diğer dediklerin kısıtladığı için pek aklıma yatmadı he film izlerken, nette gezilirken mantıklı ama zaten o işlemleri yaparken ısınmayan laptoplar bunlar. Sadece pile faydası dokunur. Oyun oynarken de performası etkilemeyecek kadar kısılabilir.

Çoğu Laptop markasında kasa mimarisi aynı iken (soğutucu yerleri vs) Acerde bu durum farklı bu farkın Acer için iyi bir soğutmamı yoksa kötü bir soğutmamı sağladığını merak ediyorum. Bu arada kendi kullandığın laptop'u öğrenebilir miyim sakıncası yoksa?
Ben HP Pavilion 15-DK0013NT kullanıyorum. HP'nin para iadesi dolayısıyla aldığımda diğer tüm modellerden daha ucuza gelmişti. Yani seçme nedenim tamamen daha ucuz olması idi.

Acer Nitro 5 modelini 8300H modelinden sonra 9300H modeliyle biraz düzeltti, gene ısınıyor tabi. Bekleyebilirsen Nitro 5'in 1650Ti'lı 2020 modelini bekle, içine Helios 300 benzeri bir soğutma sistemi koymuşlar performansı güzel. Legion 5i modelleri de iyi gibi duruyor ama pahalı olacak biraz.

Şimdi alacaksan bütçede kaliteli 1660ti laptop zor. Nitro 5 1660ti 9300H çoğu kişiye oyunlarda yeterli performans verir, ama işlemciye yük binen oyunda biraz ısınır. Game Garaj Blaster soğutması iyi bir Clevo kasa kullanıyor ama pil ömrü çok az. Dell G315, HP Pavilion ve Asus modelleri de zaten 60Hz panelleri var ve çok kaliteli değiller.

Şu anda hem işlemci hem ekran kartıdan iyi performans lazımsa Y540, Helios 300 ve Monster Tulpar'lar çok iyi, işlemciye çok yük bindirmem derseniz Nitro 5 veya Blaster (120Hz modelleri) yeterli olur.

Ben HP Pavilion 15-DK0013NT kullanıyorum. HP'nin para iadesi dolayısıyla aldığımda diğer tüm modellerden daha ucuza gelmişti. Yani seçme nedenim tamamen daha ucuz olması idi.

Teşekkür ederim yardımların için.

Acer Nitro 5 modelini 8300H modelinden sonra 9300H modeliyle biraz düzeltti, gene ısınıyor tabi. Bekleyebilirsen Nitro 5'in 1650Ti'lı 2020 modelini bekle, içine Helios 300 benzeri bir soğutma sistemi koymuşlar performansı güzel. Legion 5i modelleri de iyi gibi duruyor ama pahalı olacak biraz.

9300h ile soğutmasını düzelltiğini öğrenmem iyi oldu. Dediğin model tahmini ne zaman çıkar?

Şimdi alacaksan bütçede kaliteli 1660ti laptop zor. Nitro 5 1660ti 9300H çoğu kişiye oyunlarda yeterli performans verir, ama işlemciye yük binen oyunda biraz ısınır. Game Garaj Blaster soğutması iyi bir Clevo kasa kullanıyor ama pil ömrü çok az. Dell G315, HP Pavilion ve Asus modelleri de zaten 60Hz panelleri var ve çok kaliteli değiller.

Game Garaj güvenip almalı mıyım acaba 1660Tİ modelini boş alırsam 7999TL parça eklerken garanti kapsamı dışında kalmıyormuş bu çok iyi bir olay. Total War oynayacağım için işlemciye yük biner.

Teşekkür ederim yardımların için.

9300h ile soğutmasını düzelltiğini öğrenmem iyi oldu. Dediğin model tahmini ne zaman çıkar?

Game Garaj güvenip almalı mıyım acaba 1660Tİ modelini boş alırsam 7999TL parça eklerken garanti kapsamı dışında kalmıyormuş bu çok iyi bir olay. Total War oynayacağım için işlemciye yük biner.
Aynen sürpriz oldu biraz, 2018 modeli adeta fırındı 😁. 2020 modeli de başka ülkelerde satılmaya başlandı son modelleri, Türkiye'ye de Temmuz'da gelir diye düşünüyorum ama kesin tarih yok daha.

Game Garaj hakkında şikayet görmedim faka çok alan da daha görmedim. Bildiğim kadarıyla Clevo NH58RC benzeri kasaları var soğutmaları güzel. Tabi Game Garaj nasıl destekler çok fikrim yok.

Aynen sürpriz oldu biraz, 2018 modeli adeta fırındı 😁. 2020 modeli de başka ülkelerde satılmaya başlandı son modelleri, Türkiye'ye de Temmuz'da gelir diye düşünüyorum ama kesin tarih yok daha.

Game Garaj hakkında şikayet görmedim faka çok alan da daha görmedim. Bildiğim kadarıyla Clevo NH58RC benzeri kasaları var soğutmaları güzel. Tabi Game Garaj nasıl destekler çok fikrim yok.

Acer'in 1660Tİ modelinin adam akıllı testlerini vs bulsam çok iyi olucak. O zaman adam akıllı kafamda bir fikir oluşur alırım ona göre. Böyle yüksek fiyatlı bilgisayar almakta çok sıkıntı iş ya ne yapacağımı şaşırdım. Aslında ne alsam memnun eder benide insanların yorumları çok caydırıyor.

Acer'in 1660Tİ modelinin adam akıllı testlerini vs bulsam çok iyi olucak. O zaman adam akıllı kafamda bir fikir oluşur alırım ona göre. Böyle yüksek fiyatlı bilgisayar almakta çok sıkıntı iş ya ne yapacağımı şaşırdım. Aslında ne alsam memnun eder benide insanların yorumları çok caydırıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Şu videoda iyice stress test yapılmış i7+1660ti modeline. i5 modeli de büyük ihtimal daha az ısınır buna göre.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Şu videoda iyice stress test yapılmış i7+1660 Ti modeline. i5 modeli de büyük ihtimal daha az ısınır buna göre.

Vallahi süpersin şu an işteyim müsait olunca izleyeceğim. İzlemeden şunu sorayım senin bilgi ve birikimine güveniyorum. Sen olsan alır mısın? Söz konusu laptopu ya da onun yerine ne alırsın?

Son düzenleyen: Moderatör:
Vallahi süpersin şu an işteyim müsait olunca izleyeceğim. İzlemeden şunu sorayım senin bilgi ve birikimine güveniyorum. Sen olsan alır mısın? Söz konusu laptopu ya da onunu yerine ne alırsın?

Ben yeni Acer'ları beklerdim. 1650Ti/1660Ti modelleri gelecek bu orta-yüksek bütçe aralığında güzel bir yere otururlar bence.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar bir süredir bakıyorum, kararsız kaldım, ne alacağım bilmiyorum, yok şu olsun, yok bu olsun derken fiyat nerelere kadar çıktı.

Game Garaj Blaster 7TN-120 C01 Intel Core i7 9750H 16GB Fiyatı

Acer Nitro Intel Core i5 9300H 16GB 512GB SSD GTX1660Ti Fiyatı (fanları yan yana olduğu için soğutmasında sıkıntı varmış diye okudum bir yerlerde bu modelde öyle mi tam bilmiyorum bilginiz varsa aydınlatın lütfen)

Bu ikisi arasında kaldım bunları mı alsam yoksa aşağıda paylaştığım linkteki ürünü alipucuza kapatıp kurtulsam mı? Oynayacağım oyunlar Assassin'S Creed serisi, Rainbow Six Siege, BF V, Total war oyunları falan falan.

Dell G315 FB300F85C i5-10300H 8GB 512GB SSD 4GB GTX1650Ti 15.6 FHD Linux

https://urun.n11.com/dizustu-bilgisayar/hp-pavilion-i5-9300h16gb512ssd156gtx1660ti6gbfdos-7av08ea-P436545753

Geri
Yukarı